Ha hétvégén hívnak a múzeumból, vagy sms-t küldenek az többnyire két okból szokott történni, az egyik az, hogy a minisztérium tegnapra kér valamit – ez a kevésbé örvendetes –, a másik pedig az, hogy valamely aukción feltűnik valami olyan kézirat, ami feltétlenül kell nekünk, és szeretnék megvásárolni a kollégák. Ez örvendetes hír általában, ilyenkor nem szoktam összehúzni a szemöldökömet – kezdte Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója az elmúlt évben az intézményhez került új szerzeményeket bemutató sajtótájékoztatón. A főigazgató megjegyezte, noha sok esetben nem kizárólag a pénz az egyetlen döntő tényező, nagy a jelentősége annak, hogy idén végre be tudott lépni a múzeum a műtárgypiacra és olyan aukciókon is részt tudott vetni, amire eddig pénzszűkében nem nyílt lehetősége.
Számos izgalmas családi ereklye, művészeti alkotás, könyv, kézirat, hanganyag és tárgy került 2019-ben a múzeum gyűjteményeibe. Többek közt Nemes Nagy Ágnes költő biedermeier íróasztala és apróbb használati tárgyai, például a Bibliája, Mándy Iván író háttámlás, drapp plüss karosszéke, valamint a Nagy László költő által tervezett, készített és általa évekig használt fa karosszék, amelyeket a Magukra maradt bútorok című időszaki kiállításon is láthatunk. Az Ady Endre, József Attila, Móricz Zsigmond kézirattári különgyűjtemény is újabb darabokkal gyarapodott az idén, valamint az intézmény birtokába jutott Kabdebó Tamás emigráns magyar író hagyatéka, illetve a New Yorkban kiadott magyar emigrációs lap, az Előre közel teljes sorozata. Számos dedikált kötet és levelezés, valamint több rajz is a gyűjtemények része lett, köztük Forgách András író, dramaturg tulajdonából egy több mint kétszázhatvan darabból álló, naplójegyzet-szerű Petri Györgyöt ábrázoló portrésorozat. Balla Demeter fotóművész hagyatékából ötszázötven darab eredeti, vintage fotó – amelyeken közel kétszáz író is szerepel –, valamint Tandori Dezsővel kapcsolatos hangfelvételek kerültek a gyűjteménybe.
A Petőfi Irodalmi Múzeumhoz tartozó Kassák Múzeum megvásárolta Kiss Ferenc avantgárd-gyűjteményének egy részét, amelyben Kassák Lajos kéziratai és levelei mellett a magyar avantgárd más jelentős képviselőinek dokumentumai is szerepelnek. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet is gazdagodott továbbá Páger Antal fotóival és rajzaival, Somlay Artúr színművész több dokumentumával, fényképével, kisebb emléktárgyaival, valamint Gaidusek Erzsi Fedák Sári színművészről készült felvételeivel.