Zöldzóna;Kína;óriáspanda;

- Édesburgonyát kapott a hosszú útra a Kínába költöző amerikai óriáspanda (videó)

Fajának fennmaradását segítő tenyészprogramban vesz részt Kínában a Pej Pej nevű hím óriáspanda, amely egy hónapnyi előkészület és búcsúzkodás után indult útnak a washingtoni Smithsonian Nemzeti Állatkertből.

A csaknem 113 kilogrammos állat nagyjából egy órán át falatozott, játszott és mászkált a kifutójában a kora reggeli órákban, mielőtt kényelembe helyezte magát egy speciális szállítóketrecben, amelyhez az elmúlt hetekben igyekeztek hozzászoktatni a gondozói.

A délnyugat-kínai Csengtuba tartó 16 órás repülőútra Pej Pej bambuszt, almát, körtét és főtt édesburgonyát kapott elemózsiának. A hosszú útra kedvenc gondozója, Laurie Thompson és az állatkert vezető állatorvosa, Don Neiffer is elkísérte. Csengtuba érve az állatot a Pifenghszia Pandabázisra fogják szállítani az új gondozói.

A washingtoni állatkert és a Kínai Vadvédelmi Egyesület együttműködési megállapodásának értelmében az intézményben született óriáspandabocsok négyéves koruk után Kínába kerülnek. Az állatkert szerint Pej Pej augusztus 22-én ünnepelte a negyedik születésnapját, és amikor majd 5-7 évesen ivarérett lesz, bekerül egy óriáspanda-tenyészprogramba.

Pej Pej távozása ellenére a washingtoni állatkert látogatóinak továbbra is lesz lehetősége találkozni óriáspandákkal: Pej Pej szülei, Mej Hsziang és Tian Tian 2000 óta laknak az intézményben.

A tenyészprogramok kulcsszerepet játszanak az óriáspandák vadon élő populációinak növelésében. Az állatok élőhelyeinek kiterjesztését célzó erdősítéseknek hála a faj természetvédelmi besorolását veszélyeztetettről sebezhetővé változtatta a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN). Jelenleg nagyjából 1800 példány él a vadonban.

Az önkormányzati eredmény intő jelként szolgál a kormánynak.