Mi az a rap? - tette fel a kérdést Heller Ágnes Dopemannek egy Népszabadságba készülő páros interjú készítésekor. Az akkor 83 éves, mindenre nyitott filozófus őszintén érdeklődött az Amerikából származó műfajról és kíváncsisága egyre csak nőtt, ahogy meghallotta a rapper válaszát: „A rap az utolsó forradalmi zenei műfaj, amely társadalmi üzenetet fogalmaz meg az alsóbb rétegekből, és olvasztótégely, amely más műfajokat formált a saját képére.”
Azt persze nem tudjuk, hogyha ma élne, Petőfi rappelne-e, Ady hogyan viszonyulna a hiphophoz, és József Attila a slammerek egyike lenne-e, de az biztos, hogy több mint tízezren nem érzik szentségsértésnek, ha kedvenc szerző-előadójuk saját sorokat tesz hozzá a klasszikusokhoz, és szeretik nagy magyar költők verseinek hozzájuk közel álló műfajú változatait.
Olyannyira, hogy az 1848-as forradalom előtt nagy magyar költők verseivel és azok inspirálta művekkel tisztelgő, 2020. március 15-i Red Bull Pilvakerre már október 31-én elfogytak a jegyek. A Szavak forradalma hiphop művészek, rapzenészek és színészek közös produkciója, először 2012-ben rendezték meg az Erkel Színházban. Évről-évre egyre népszerűbbé vált, 2018-ban koncepcióváltásra hivatkozva elmaradt, de tavaly már a teltházas Budapest Sportarénában örült neki a közönség.
- A Pilvaker legnagyobb titka, hogy egy nemzeti ünnephez kapcsolódó óriási popkulturális rendezvény, amilyen nincs még egy az országban – felelte a Népszava kérdésére Szabó Simon, rendező, aki nem találkozott a szentségtörés vádjával, amiért klasszikus művekhez készülnek új változatok. - Nem a Himnuszba vagy a Bibliába nyúlunk bele, az emberek elég nyitottak. Feldolgozásokként kell felfogni ezeket, ráadásul sokan csak a Pilvaker miatt ismernek meg Kosztolányi-, Ady-, vagy József Attila verseket – fogalmaz. - Az elhangzó művek nagy része már alapként ott a Pilvaker reperotárján, ehhez választ a stáb néhány újat, és születnek új dalok. A színpadkép, látványötlet, a vizuális koncepció már kész, a műsor még alakul ilyenkor – mesél arról, hogy bő négy hónappal előbb hogyan áll a produkció.
A többi között Marsalkó Dávid és Járai Márk, Fluor Tomi, Papp Szabi, Kollányi Zsuzsi, Singh Viki, Deego, a Random Trip csapata, a Sub Bass Monster és Kautzky Armand színész koncertnek irodalom, irodalomnak koncert produkciójára már jegyüzérek árulják két-háromszoros áron a belépőket, amelyeket apróhirdetési oldalakon keresztül is meg lehet venni. Szabó Simon ezzel kapcsolatban egyrészt úgy reagált, hogy a jövőben mindenképp el kell gondolkodni a több előadás lehetőségén. Másrészt viszont: - Fontos, hogy március 15. március 15-én van. Második előadást 2020-ra nem tervezünk, de a főpróbára nem eladott jegyekkel, hanem meghívottként talán el tudnak még jönni néhányan. Akik lemaradtak, azok azzal vigasztalódhatnak, hogy a teljes produkció már másnap látható a YouTube-on.
Beharangozó, a Petőfi Sándor Egy estém otthon című verse inspirálta dal videója: