Irak;Egyesült Államok;Szíria;

- Irakban folytatják a szolgálatot a Szíriából kivont amerikai katonák

A védelmi miniszter szerint a csapatkivonás hetekig eltarthat, de ütem szerint halad.

Irak nyugati részén folytatja a szolgálatot az a csaknem ezer amerikai katona, akiknek észak-szíriai kivonásáról a török offenzíva kezdete előtt döntött Donald Trump amerikai elnök – mondta el Mark Esper amerikai védelmi miniszter szombaton. A katonák az Iszlám Állam dzsihadistái ellen harcolnak majd, és segítenek megvédeni Irakot.

Trump az október 9-én indított török offenzívát megelőzően bejelentette, hogy kivonja az Észak-Szíriában tartózkodó mintegy ezer katonát. A lépést Washington szíriai szövetségesei árulásnak bélyegezték. Esper elmondta, hogy a csapatkivonás hetekig eltarthat, de ütem szerint halad. Egy magas rangú amerikai védelmi tisztségviselő szerint a helyzet képlékeny, és a tervek változhatnak.

Irakban jelenleg ötezer amerikai katona állomásozik, akik a helyi haderő kiképzésében segítenek, illetve biztosítják, hogy az Iszlám Állam dzsihadistái ne kapjanak új erőre.

Törökország csütörtökön megállapodott az Egyesült Államokkal, hogy 120 órára felhagy az észak-szíriai harci cselekményekkel. Ezalatt a kurdok harcosoknak ki kell vonulniuk arról a 440 kilométer széles, Manbidzstól az iraki határig tartó, 32 kilométer mély sávból, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni.

Szombaton mindkét fél azzal vádolta egymást, hogy megsértették a tűzszünetet. A török védelmi minisztérium szerint a „terroristák” 14 támadást követtek el Tal Ábjad és Rász al-Ain térségében.

Esper hangsúlyozta: úgy látja, hogy a kisebb-nagyobb összecsapások ellenére a tűzszünetet általában véve betartják.

A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport a Béke Forrása fedőnéven október 9-én indított hadműveletet Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen. Az YPG, amelyet Ankara a törökországi kurd szakadár fegyveresek szövetségesének tart, az elmúlt években az Iszlám Állam elleni harcra hivatkozva kapott kiképzést és modern fegyvereket pártfogójától, az Egyesült Államoktól. 

Az amerikai elnök közölte, hogy „a média és a demokraták őrültsége, és esztelen ellenségessége miatt” döntöttek így.