Telefonon beszélt vasárnap este Recep Tayyip Erdogan török elnök amerikai hivatali kollégájával, Donald Trumppal az Eufrátesztől keletre létrehozandó "szíriai biztonsági övezetről", és megállapodtak abban, hogy novemberben Washingtonban találkoznak - közölte az ankarai elnöki hivatal. A beszélgetés közvetlen előzménye, hogy Erdogan fenyegetően bejelentette: országa bármely pillanatban katonai beavatkozást hajthat végre Szíria északkeleti részén, az Egyesült Államok által korábban szövetségesként támogatott, kurd vezetésű koalíció, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) ellen.
Erdogan a kurd függetlenségi törekvéseknek kívánja elejét venni így, mivel ha létrejönne Törökország szomszédságában egy kurd autonóm terület, az a török kurdok elismerésért és jogegyenlőségért való fellépését is erősítheti. Az elnök az ISIS terroristáit néhány éve megállító, világias és baloldali SDF lerohanását biztonsági okokkal magyarázza, a törökországi szeparatista Kurd Munkáspártot (PKK) támogató terroristának bélyegezve őket. Emellett azt is állítja, ha az létrejön az úgynevezett biztonsági övezet, csak akkor térhetnek haza a szír menekültek - akik távozását sokan várják a határ mentén, például mert a segélyből megélni nem tudó emberek alacsony fizetésért is vállalnak munkát, leszorítva így a béreket. Mintegy kétmillió, Törökországban élő szíriai menekült elhelyezését ígéri Ankara közleményeiben. Már a TASZSZ hírügynökség is jelentette, hogy
Erdogan korábban többször figyelmeztette Washingtont, hogy ha szeptember végéig nem alakítják ki együtt a biztonsági zónát - Szíria területi integritásának rovására -, akkor Törökország kénytelen lesz saját katonai terveit végrehajtani. Egy lapjelentés szerint Tump augusztusban bólintott rá az ötletre, hogy biztonsági övezetet alakítanak ki a szíriai-török határon Rász el-Ajn és Tell-Abjad városok között. A területen feltehetően amerikai-török erők járőröznek majd, mert a szír-török határ északkeleti szakasza mentén már a megállapodás óta közös légi- és szárazföldi járőrözést folytatnak.
Erdogan így is türelmetlen, az övezet kialakítása szerinte az Egyesült Államok hibájából halad lassan. Vasárnap esti beszélgetésben el is mondta Trumpnak, hogy csalódott Washington időhúzása miatt - olvasható az elnöki hivatal közleményében. A washingtoni találkozót Trump kezdeményezte - tették hozzá. A Fehér Ház néhány dolgot már megerősített a beszélgetéssel kapcsolatban, így például közleményben leszögezték:
"Törökország nemsokára megindítja régóta tervezett hadműveletét Észak-Szíriában. Az Egyesült Államok fegyveres erői ezt nem támogatják, nem is bonyolódnak bele, és mivel az Iszlám Állam kalifátusát már legyőzték, az Egyesült Államok hadereje a közvetlen térségben többé már nem lesz jelen" - fogalmazott a fehér házi szóvivő által kiadott nyilatkozat.
Több mint ezer amerikai katona állomásozik Szíria északkeleti területein, ahol szorosan együttműködnek a kurd harcosokkal. Washington az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet elleni harcában a kurd milicistákat a legszorosabb szövetségeseinek tartotta. Biztonságuk érdekében volt, hogy Bassár el-Aszad rezsimjét támogató orosz fegyvereseket bombáztak, máskor jelenlétükkel akadályoztak meg amerikai katonák a kurd csapatok elleni török támadást. Mióta Washington megkezdte csapatai kivonását a térségből, a magukra hagyott kurdok az ankarai fenyegetés miatt Aszadhoz kezdtek kénytelen közeledni.
A vasárnap esti washingtoni közlemény hangsúlyozta továbbá: a követeléseik ellenére az európai országok nem voltak hajlandóak visszafogadni azokat az állampolgáraikat, akik csatlakoztak az IÁ-hoz, így az Egyesült Államok sem akarja többé rájuk költeni az adófizetők pénzét, többé nem tartja őrizetben az IÁ egyetlen dzsihadistáját sem:
A Pentagon minapi közlése szerint több mint 11 ezer terroristák tartanak fogva 30 fogdában azon a területen, amely az SDF ellenőrzése alatt áll.