Az Egyesült Királyságban élő, nagyjából három millió EU-polgárnak csaknem a fele folyamodott eddig állandó, illetve ideiglenes tartózkodási engedélyért. A legtöbb kérelmet a lengyelek (240 000), a románok (187 000) és az olaszok (150 800) nyújtották be. A magyar igénylő száma 39 700.
Az illetékes hatóságok 1,1 millió embernek már megadták a kérvényezett státuszt, és mindössze egyetlen egyet (!) utasítottak el a március 30. óta tartó regisztráció során. Az EU-s polgárok kétharmada állandó, egyharmada ideiglenes tartózkodási engedélyért folyamodott. Mint egy brüsszeli háttértájékoztatón elhangzott, az idegenrendészeti szervekhez naponta 20 ezer beadvány érkezik.
A nyilvántartásba vételre a Brexit miatt van szükség. Amikor a szigetország kilép az Európai Unióból, úgynevezett "harmadik országgá" válik, ahol az uniós polgároknak nem járnak automatikusan a korábbi jogok és kiváltságok. Az EU és az Egyesült Királyság azonban vállalta, hogy akár megállapodással, akár anélkül következik be a Brexit, a brit földön élő EU-polgárok, illetve a kontinensen lakó britek státusa 2020 decemberig biztosan nem változik. Megegyezéssel történő kilépés esetén a határidő félévvel meghosszabbodik.
A szigetországban maradó magyaroknak és másoknak azonban regisztrálniuk kell egy erre a célra létrehozott online portálon, ha azt akarják, hogy megőrizzék a jogállásukat. A nyilvántartásba vétel díjtalan és viszonylag egyszerű. Csak a személyazonosságot, a tartózkodás időtartamát és a büntetlen előéletet kell igazolni. Akiknek nehézségeik vannak a nyilatkozat kitöltésével, azok igénybe vehetnek egy telefonos forródrótot, és önkéntes vagy jótékonysági szervezetekhez fordulhatnak, amelyekkel a brit hatóságok szorosan együttműködnek, és pénzzel is támogatnak.
Állandó tartózkodási engedély — hivatalos nevén: letelepedett jogállás — azoknak az EU-polgároknak jár, akik bizonyítani tudják, hogy 2020 december végéig — vagy 2021. június 30-ikáig — öt éve folyamatosan és jogszerűen az Egyesült Királyságban tartózkodnak. Akiknek a kérvény beadásakor még nincs meg az öt évük, ideiglenes tartózkodási engedélyt kaphatnak. Az utóbbira az is jogosult lesz, aki az átmeneti időszak alatt kíván a szigetországban letelepedni. Megegyezés nélküli Brexit esetén azonban csak azok szerezhetnek állandó tartózkodási engedélyt, akik a kilépés napján — október 31-ikén — már öt éve az Egyesült Királyságban éltek.
A brit statisztikai hivatal márciusi adatai szerint az EU-ból érkezett migránsok száma folyamatosan csökken, számuk 2013 óta nem volt olyan alacsony, mint a vizsgált elmúlt egy évben. A kelet- és közép-európai tagállamokból hétezerrel többen hagyták el a szigetországot, mint ahányan onnan érkeztek.