További 130 milliárd forintos extrahiányt okoz a tervezetnél magasabb nyugdíjprémium, a visszamenőleges nyugdíjemelés kifizetése, valamint az egészségügyi kassza többletkiadásai.
A tb-alapok terven felüli 240 milliárd forintos extrahiányát ellensúlyozzák az év eleje óta befolyt többlet adóbevételek, ezért az MNB azt valószínűsíti, hogy a tervezetnek megfelelően mintegy ezer milliárd forint lesz az államháztartás hiánya, annak ellenére hogy az első félévben alig 390 milliárd forint volt deficit. Így az MNB szerint idén a büdzsé hozzá a tervezett szintet, annak ellenére, hogy a gazdasági növekedés jóval nagyobb a tervezet négy százalékos ütemnél – vagyis a kormány a bevételi többletet már fel is élte. Az már csak hab a tortán, hogy a kabinet az idei költségvetési törvény módosítását tervezi – bár a hiány növelésére valószínűleg nem kerül sor, hisz Varga Mihály épp a múlt hét végén állt ki a fegyelmezett(ebb) költségvetési politika szükségessége mellett.
A MNB szerint jövőre tovább csökken a költségvetés hiánya, arra számítanak, hogy az elfogadott 2020-as büdzsének megfelelően a GDP egy százalékára, mintegy 550 milliárd forintra mérséklődik a deficit – amely, ha összejön történelmi mélypont lesz. Az MNB arra is kitért, hogy a viszonylag alacsony hiánynak és a négy százalékot vagy azt meghaladó növekedésnek köszönhetően az államadósság GDP-arányos mértéke a mind a két évben jelentősen csökken.