közpénz;vissza nem térítendő támogatás;

- 1270 millió forint közpénzzel segített ki egy kínai beruházást a kormány Kapuváron

Aztán még 2900 millióval egy francia nagyvállalatot Dorogon.

1,27 milliárd, azaz 1270 millió forintot állt az adófizetők pénzéből a kormány az Intretech Hungary Kft. kapuvári, 8,8 milliárdos beruházásából. "Ebben a gyárban minden a huszonegyedik századot képviseli, itt minden az ipar 4.0 koncepciója alapján történik" - örvendezett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az avatón.

Most nincs szó arról sem, hogy konkrét új munkahelyek teremtésére ment volna el a közpénz. Ilyesmi egyre kevesebbszer fordul majd elő: miután a 2014-es 4,6 millióról idénre 14,6 millió forintra nőtt az egyetlen új munkahelyre jutó, nagyvállalatoknak nyújtott állami támogatás, a kormány úgy döntött: száműzi a munkahelyteremtést a külföldiek beruházásaihoz adott támogatások feltételei közül. Ennek kapcsán Szijjártó arról beszélt, hogy elfogyóban a szabad munkaerő, de más is lehet a háttérben. Éppen az Orbán-kormány által bőségesen megtámogatott "ipar 4.0" lényege ugyanis részben az automatizáció, ami aztán állások megszűnéséhez vezet. Mutatja ezt az Electrolux "ipar 4.0-ás" fejlesztése is, ami 800 magyar munkahely megszűnésével jár majd.

Ami Kapuvárt illeti, Zifeng Wei, az Intretech Hungary Kft. alelnöke a beruházást úgy mutatta be: egy 7500 négyzetméteres üzem épült, melyben automata ültető és összeszerelő gépek segítségével elektronikai alkatrészek és termékek gyártása folyik majd. Linden Lin, az Intretech elnöke arról beszélt, vállalatuk intelligens vezérlő elemek, valamint innovatív fogyasztói elektronikai termékek kutatása és fejlesztése terén nyújt szolgáltatásokat, melyekkel több mint hatvan vállalatot látnak el.

Szijjártó az avatón kitért arra is, hogy egy termelésorientált gazdaságból egy kutatás-fejlesztési fókusz felé halad a magyar gazdaság. Ez a magyar közoktatás állapotát elnézve nem hangzik túl hitelesen, sem akkor, ha figyelembe vesszük, mennyire megnehezítette a kormány azt, hogy egy diák a felsőoktatásba juthasson (többek közt emiatt is tüntetnek pénteken a diákok). Zajlik továbbá az akadémiai kutatóhálózat szétverése is, vele párhuzamosan pedig a szakképzések erősítése, melyek szintén más irányba mutatnak, mint a miniszter szavai: inkább az autóipar igényeinek kiszolgálása felé.

2900 millió forint közpénz az autóiparnak

Dorogon is járt pénteken Szijjártó Péter, ahol nem egy kínai, hanem egy francia nagyvállalat beruházását segített felavatni. Az elmúlt évek gazdaságpolitikai eredményei, az alacsony adók és a munkára rakodó adóterhek fokozatos csökkentése tették vonzóvá Magyarországot és Dorog térségét - áradozott a GMD járműalkatrészeket gyártó alumíniumöntödéjének felavatásán a Dorogi Ipari Parkban.

A miniszter az átadás előtt közölte, a beruházás értéke 20 milliárd forint, melyhez a kormány 2,9 milliárd vissza nem térítendő támogatást nyújtott.

A GMD csoport fém- és műanyagipari termékeket gyárt főképp a járműipar és más ágazatoknak. Sajtolással, fröccsöntéssel, hőformázással, alumínium-olvasztással, valamint fémöntéssel foglalkoznak, tömítéseket készítenek. A pénteki bejelentés szerint ezen a téren 240 új munkahelyet hoznak létre. A darabár itt valamivel a 14 milliós idei átlag alatt van: 12 millió forint állásonként. Idén az első hét hónap alatt már 55 milliárd forintot költött el a külgazdasági tárca beruházások támogatásra, miközben az egész éves költés 2015-ben még csak 35 milliárd forint volt.

Ami az autóipart illeti, a lassuló világgazdasági növekedés és a lanyhuló kereslet nem sok jóval kecsegteti a magyarországi ágazatot. Már az elmúlt egy-két évben némi visszaesést lehetett tapasztalni az Audi kibocsátásában, a Mercedes pedig elhalasztotta a kecskeméti gyár bővítését. A BMW debreceni beruházása a jelek szerint nem áll le.

A jogszabálysértő állapot több esetben is huzamosan állt fenn a jegybank közleménye szerint.