árverés;MNV;MiG-29;állami tulajdon;

- Ismét szabadulni próbál a vagyonkezelő a MiG-29-esektől

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. újfent meghirdette eladásra a honvédség rendszerből kivont MiG-29 vadászrepülőit.

Az MNV elektronikus aukciós rendszerén ismét meghirdette a Magyar Honvédség egykori vadászgépflottájának maradványait. A nemzeti vagyonkezelő idén már másodszor próbál megszabadulni a 19 repülőgéptől, a hozzájuk tartozó, 20 tartalék repülőgéphajtóműtől, valamint – már minden bizonnyal szavatosságát vesztett – légiharcrakétáktól. A Magyar Honvédség 1993-tól 2010-ig két századnyi vadászgépet tartott rendszerben. Az eredeti, 28 gépből a 2010-es évekre alig 3-4 maradt üzemképes.

A megmaradt 19 gépet és tartozékaikat 2,8 milliárd forintos kikiáltási áron jegyzi a vagyonkezelő elektronikus aukciós rendszere. A reménybeli vásárlók augusztus 26-28 között licitálhatnak – de az ár nem csökkenhet.

Az egykori flotta, valamint a 293 – közelebbről meg nem nevezett – tartozék és rakéta csak egy csomagban vihető el. Azokra külön-külön nem lehet jelentkezni. A csomagon legutóbb idén márciusban próbált túladni az MNV. Akkor egyetlen érvényes ajánlat sem érkezett a légiflottára. Ennek több oka van. A gépek többsége már a kivonás előtt sem volt repülőképes és a többi is elvesztette légialkalmasságát. Így az, hogy újra biztonságosan üzemképessé váljanak, több százmilliárd forintos kiadást jelentene az új tulajdonosnak. A kiírás, a jogvitákat elkerülendő, erre külön figyelmeztet.

Nem egyszerű a fegyverrendszereket értékesíteni, hisz azok csak a gyártó ország kormányának engedélyével értékesíthetők. Vagyis ez esetben Moszkva külön jóváhagyására is szükség lenne. A helyzetet tovább bonyolítja – olvasható az árverési hirdetményben –, hogy az uniós kereskedelmi korlátozások miatt semmilyen haditechnika nem értékesíthető az oroszoknak. Ez az eszközökre is kiterjed, ami jelentősen korlátozza a szervizelési, felújítási lehetőségeket.

Ennek fényében meglepő az MNV igyekezete, amennyiben az állami holding fél éven belül másodszor próbálkozik újra az árveréssel. Olyan információ ugyanis, hogy a követelményeknek megfelelő vevő megjelent volna a hazai piacon, nem jutott el lapunkhoz.

Állami ingatlanok a pultonMíg az egykori vadászgépekből aligha jön össze a kiírásban szereplő 2,8 milliárd, az állami vagyonkezelő ennél már most jóval nagyobb ingatlanértékesítési bevételre tett szert. Bártfai-Mager Andrea tárca nélküli miniszter június elején éves rendes parlamenti meghallgatásán jelentette be, hogy a MNV még az idén megkezdi a feleslegesnek ítélt állami ingatlanok értékesítését. Az elmúlt években ugyanis – főként öröklés okán – felduzzadt az állomány. Így a jövőben csak azokat az épületeket, telephelyeket tartják meg, amikre az államnak a működéséhez szüksége van. Az első nagyobb épületeladások már meg is kezdődtek. Az MNV adatai szerint – amiként arról a Napi.hu beszámolt – 3,5 milliárd forintért kelhet el (Normafa-környéki ingatlanokkal egy csomagban) a több mint tíz éve bezárt Svábhegyi Gyermekkórház egykori épülete. Az MNV elektronikus árverési rendszere szerint az ingatlancsomagra 3,5 milliárd forintos kikiáltási áron vételi ajánlat érkezett. Bár a licit már lezárult, eredményt még nem hirdettek. Egy másik „lakásfejlesztő csomagról” már eredmény is született. Eme, leginkább fővárosi ingatlanokat szintén 3,5 milliárd forintért ütötték le. A változatlanul pártában maradt állami épületek közül a legnagyobb tétel a MÁV egykori Andrássy úti vezérigazgatósági palotája. Ezt a vagyonkezelő 7,9 milliárd forintért kínálja. Bár az MNV élénk érdeklődést tapasztalt, végül egyetlen érvényes ajánlat sem érkezett.

Csak úgy repkednek a vissza nem térítendő támogatások.