Az MNV elektronikus aukciós rendszerén ismét meghirdette a Magyar Honvédség egykori vadászgépflottájának maradványait. A nemzeti vagyonkezelő idén már másodszor próbál megszabadulni a 19 repülőgéptől, a hozzájuk tartozó, 20 tartalék repülőgéphajtóműtől, valamint – már minden bizonnyal szavatosságát vesztett – légiharcrakétáktól. A Magyar Honvédség 1993-tól 2010-ig két századnyi vadászgépet tartott rendszerben. Az eredeti, 28 gépből a 2010-es évekre alig 3-4 maradt üzemképes.
A megmaradt 19 gépet és tartozékaikat 2,8 milliárd forintos kikiáltási áron jegyzi a vagyonkezelő elektronikus aukciós rendszere. A reménybeli vásárlók augusztus 26-28 között licitálhatnak – de az ár nem csökkenhet.
Az egykori flotta, valamint a 293 – közelebbről meg nem nevezett – tartozék és rakéta csak egy csomagban vihető el. Azokra külön-külön nem lehet jelentkezni. A csomagon legutóbb idén márciusban próbált túladni az MNV. Akkor egyetlen érvényes ajánlat sem érkezett a légiflottára. Ennek több oka van. A gépek többsége már a kivonás előtt sem volt repülőképes és a többi is elvesztette légialkalmasságát. Így az, hogy újra biztonságosan üzemképessé váljanak, több százmilliárd forintos kiadást jelentene az új tulajdonosnak. A kiírás, a jogvitákat elkerülendő, erre külön figyelmeztet.
Nem egyszerű a fegyverrendszereket értékesíteni, hisz azok csak a gyártó ország kormányának engedélyével értékesíthetők. Vagyis ez esetben Moszkva külön jóváhagyására is szükség lenne. A helyzetet tovább bonyolítja – olvasható az árverési hirdetményben –, hogy az uniós kereskedelmi korlátozások miatt semmilyen haditechnika nem értékesíthető az oroszoknak. Ez az eszközökre is kiterjed, ami jelentősen korlátozza a szervizelési, felújítási lehetőségeket.
Ennek fényében meglepő az MNV igyekezete, amennyiben az állami holding fél éven belül másodszor próbálkozik újra az árveréssel. Olyan információ ugyanis, hogy a követelményeknek megfelelő vevő megjelent volna a hazai piacon, nem jutott el lapunkhoz.