Műcsarnok;fotográfia;

- Elegancia és varázslat Frida Kahlo országában

Mexikó épületeinek részleteibe és lánya, Frida inspirációinak egyik forrásába is betekintést enged a Guillermo Kahlo fotográfiáit bemutató kiállítás.

„Apámat festettem, Wilhelm Kahlót, aki magyar-német származású fotóművész, nagy formátumú, intelligens és nemes lény, aki hatvan éven át bátran küzdött az epilepsziával, soha nem adta fel, hogy dolgozzon, és harcolt Hitler ellen. Tiszteletére, lánya, Frida Kahlo” − áll az apja halálának 10. évfordulójára, 1951-ben festett portré alatt, amely számos találgatásra adott okot az évek során. Egyes kutatók legendaképzésnek tekintik a kép alatt szereplő feliratot, és azt pontról pontra cáfolják is. Az azonban tény, hogy a fotótörténetben nagyra becsült fotográfus, Guillermo Kahlo Wilhelm néven 1890-ben Németországból vándorolt ki Mexikóba, ahol 1893-ban házasságot kötött, három gyermeke születése után azonban megözvegyült. Ekkor újraházasodott, és feleségül vette Matilde Calderón y Gonzalest, Antonio Calderón fotográfus lányát, akitől négy lánya született, harmadikként a később világhírűvé vált festőnő, Frida Kahlo.

E nem mindennapi magánéleti szál áll a Műcsarnokban bemutatott Frida országa című kiállítás hátterében, amely a feltehetően apósa elvárásainak engedő, és fotográfusi karrierbe kezdő Guillermo Kahlo mexikói felvételeit mutatja be a munkásságát talán kevésbé ismerő hazai közönségnek is. A mexikóvárosi Casa Boker vasáruház építését megörökítő sorozata alapozta meg építészeti fotós pályáját: évtizedeken keresztül számos jelentős állami és magánfelkérést kapott. Az ő képein keresztül ismerhetjük meg a világvárossá fejlődő Mexikóváros modern középületeit és ipari létesítményeit, valamint az ország történeti múltjának lenyomatait őrző templomokat és kolostorokat. Míg felvételein eleinte az építőmunkások és a különféle hangulati elemek is megjelentek, utóbb már sokkal inkább a dokumentáció vált számára fontossá; a fotók azonban kivétel nélkül izgalmas, kulturális kincseket magukban rejtő helyszíneket, épületeket ábrázolnak.

Ahogy Guillermo Kahlo az egyes terek lelkébe látott, úgy lányáról, Fridáról is ő készítette a legérzékenyebb fotókat. A képeken nem csupán a nehéz sorsú festő arcát, arcait láthatjuk, hanem apa és lánya különleges kapcsolatának, az őt inspiráló közegnek a lenyomatát is. Finom elegancia öleli körül Mexikó tereit és megmagyarázhatatlan varázslat, ami ott csillog Frida szemében is.

Infó:

Frida országa. Guillermo Kahlo mexikói fotográfiái

Szeptember 22-ig a Műcsarnokban

Magyar tervek alapjánAz olasz építész, Adamo Boari a milánói világkiállítás sikerét követően 1906-ban felkérte annak tervezőjét, Maróti Gézát a mexikóvárosi Szépművészeti Palotában található Nemzeti Színház egyedülálló üvegfüggönyének és üvegmennyezetének megtervezésére. A magyar építész Róth Miksát is bevonta a munkába, és a tervezésben a gödöllői művésztelep vezetője, Körösfői-Kriesch Aladár is részt vett. Az első világháború tengeri zárlata miatt azonban a tervanyag egy része és Marótiék kiszorultak a megvalósításból, amelyet végül a Tiffany cég végzett.

Elektrográfia. Digitális festmény. Komputergrafika. Látott már ilyen alkotásokat? Ha nem, most itt a lehetőség: Szegeden megismerkedhet a kortárs képzőművészet új és hagyományos technikáival egyaránt.