Az ingatlanok ára Portugáliában és Írországban nőtt tavaly leginkább 2018-ban, harmadik helyen pedig Magyarország áll, írja az Eurostat elemzése nyomán az Euronews. Azt írják, Portugáliában tavaly 10,3 százalékkal nőttek az árak, amivel az ingatlanpiac a 2008-as válság előtti árszintre érkezett vissza. Írországban 10,2 százalékos az emelkedés, pedig - a portugállal szemben - az ingatlanárak már az egekben vannak.
Az MNB ezzel szemben tavaly éves szinten országosan 15,2 százalékos drágulást mért. A bérek emelkedése Magyarországon jócskán elmaradt az ingatlanpiaci áremelkedéstől. A helyzet a városokban a legrosszabb, és különösen súlyos Budapesten. 2019-ben csak az első negyedévben 20,5 százalékkal emelkedtek a fővárosi lakásárak. Ezek után nem meglepő, hogy, mint egy másik Eurostat-statisztikából kiderült, a Csokkal is csak a "mamahotelre" futja a fiataloknak: a 16-29 éves magyar férfiak 80, a nők 68 százaléka még mindig a szüleivel lakik. Az elképesztő áremelkedéseket sok városban a helyi gyárakhoz dolgozni érkező külföldi vendégmunkások hajtják, akiknek borsos áron adják ki befektetők a helyi lakásállományt. A fővárosban a kormány által ünnepelt turizmus jelenti a legnagyobb problémát: a rövidtávú lakáskiadók csillapíthatatlan mohósága lassan a teljes belvárost felzabálja. Befektetőként megéri drágán is lakást venni, ugyanis a pár napra megszálló városnézők rengeteg pénzt tudnak itt hagyni; a bérlők bánatára, havi szinten a sokszorosát lehet tőlük elkérni annak, mint amit egy magyar munkavállaló még képes lenne fizetni.
Az ingatlanok árai csak két uniós országban este vissza 2018-hoz képest: Olaszországban 0,6 százalékkal, Svédországban 0,9 százalékkal lettek olcsóbbak átlagban az ingatlanok.