Az iskolai nyári szünet tizenegy hetének hasznos és pihentető kitöltése nagy feladat elé állítja a szülőket, olykor a nagyszülőket is. Sokan talán már be is íratták gyerekeiket valamelyik szervezett szabadidős foglalkozásra, nyári táborba, ám ha valaki utolsó pillanatra hagyta a jelentkezést, annak sem kell aggódnia: temérdek lehetőség közül választhat. A kínálat szinte végtelen, még ha csak a művészeti témájú táborokat is nézzük. Ezek előnye elsősorban abban rejlik, hogy a gyerekek megismerkedhetnek a kulturális élet számos területével, a különféle alkotótechnikákkal, műfajokkal és stílusokkal, s játszva fedezhetik fel az egyes művészi kifejezőeszközöket.
„A táborok segítenek abban, hogy a gyerekek a pihenés mellett tartalmasan töltsék a nyári szünetet, új impulzusokkal, új ismeretségekkel legyenek gazdagabbak” – vélekedik egy kilenc éves fiú-lány ikerpár édesanyja. Elmondta, mivel mindketten művészeti osztályba járnak, igyekeznek ehhez kapcsolódó táborokat is választani, olyan témákban, amelyekhez könnyedén tudnak kapcsolódni a gyerekek. „Nagyon inspirálónak tartom, hogy más művésztanárral, illetve múzeumpedagógussal dolgoznak fel egy-egy témát játékos formában. Más technikákkal, ötletekkel találkoznak és olyan vizuális élményben részesülnek pl. egy múzeumi tábor alatt, amit év közben a tanáraiktól nincs lehetőségük megkapni” – részletezte az édesanya.
Egy szintén kilencéves lány édesanyja is arról számolt be, hogy leginkább művészeti táborokat keres, mivel lánya nagyon kreatív, felvillanyozza az alkotás. Bár részt vett más sporttáborban is, az előző évben rendkívül pozitív tapasztalatai voltak egy múzeumi táborral, így idén ismét oda jelentkeztek. „Minden nap egy szatyor festménnyel jött haza, s utána minimúzeumot rendeztünk itthon, mindent aprólékosan eltervezve: volt kordon, nyitvatartás, felépített kiállítás” – számolt be róla az édesanya.
Lássunk néhány tábort a sok közül, amelyek változatosnál változatosabb programokat kínálnak a különféle érdeklődésű gyerekeknek. Akár többet is beiktathatunk a következő hetekre, ha nem tudnánk választani közülük. A budapesti Vasarely Múzeum nyári táborai igazi intenzív kapcsolatot kínálnak a kiállítási tárgyakkal. A játékok és beszélgetések mellett a gyerekek sokat alkothatnak, és más szemszögből is megismerkedhetnek egy-egy műalkotással, mint az gyakran az iskolai keretek között történik. A hét-tizenkét éves korosztálynak szóló júliusi és augusztusi programokon a gyerekek idén egy képzeletbeli űrutazás keretében kerülhetnek közelebb a művészethez.
Az intézményhez hasonlóan a Magyar Nemzeti Galéria is izgalmas múzeumi foglalkozásokat kínál a Barangoló tábor és az Állati jó! tábor keretében is. Míg előzőben a galéria kiállításain keresztül a múzeum mindennapjaival, a kiállított műtárgyak történetével és különböző művészeti stílusokkal ismerkedhetnek meg a hét-tizenkét évesek, addig utóbbi a művészethez közelálló állatok nyomába ered a hét-kilenc évesekkel. A Magyar Nemzeti Galéria épületében foglal helyet a negyven éve, Szabados Árpád által alapított GYIK–Műhely is, amely kortárs művészetpedagógiával, művészeti neveléssel és tehetséggondozással várja a résztvevőket. A műhely idén is több tábort kínál: a gyerekek elmerülhetnek a színek, formák, a kódexek, vagy épp az intermédia sűrűjében, valamint a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel közös táborban a művészet és technológia határátlépéseivel, a hagyományos és digitális művészi kifejezőeszközökkel is megismerkedhetnek.
A Bethlen színházi táborában formákkal, dráma- és mozgásjátékokkal ismerkedhetnek meg a nyolc-tizenegy éves gyerekek, amelyet idén új helyszínen, a Luther katakombában rendeznek meg. Ehhez hasonlóan a színjátszás rejtelmeibe pillanthatnak be a fiatalok a Gáspár András és Balázs Ágnes nevével fémjelzett ÁSZ Táborban, amely immár tizenkét éve várja az önkifejezés, az alkotás folyamata vagy a színházi világ iránt érdeklődőket, idén megújult helyszínen, Somogydöröcskén. A közösségépítő kaland után a táborozók egy gála keretében mutatják be a tíz nap során tökéletesített, izgalmas projektjeiket. A SzínMűVeletek és a Színház- és Filmművészeti Egyetem is hirdet tábort hat-nyolc, valamint kilenc-tizenkét évesek számára, ahol végzős drámainstruktor hallgatók vezetik be a gyerekeket a színházi alkotás titkaiba.
A Csodák Palotája tudományos táboraival várja a kíváncsi gyerekeket, a Szakmák Titkai: Csopa Science & Professions Tábor hete során az egyes hivatásokkal ismerkedhetnek meg a nyolc-tizenkét évesek, közelebb kerülve a mérnökök, orvosok, kutatók és más szakemberek munkáihoz, a Best of Csopa Science Tábor során pedig az eddigi évek legjobb foglalkozásait élvezhetik. „5 nap önfeledt tudományos kikapcsolódás vár!” – ígérik a szervezők. A Csodák Palotája mellett a Logiscool népszerűsége sem lehet véletlen, ahol a digitális világ izgalmas témáival ismertetik meg a gyerekeket a szakképzett oktatók, animátorok. Az ország több pontján is elérhető intézmény programozó, robotika, digitális és Minecraft táborokat is kínál, mindenki kíváncsisága szerint választhat közülük.