Ha nem egyszemélyes irodában dolgozunk, állandó konfliktusforrást jelenthet a helyiség hőfoka, avagy a „nyissunk ablakot” vagy a „kapcsoljuk be a légkondit” kérdéskör. Van, aki akkor is fázik, amikor a többieket agyonveri a víz, de sok helyen fordul elő a fordítottja is, és úgy tűnik, nincs mindenkinek megfelelő állapot.
Pedig, ahogy a Care2 összeállításából kiderül, a munkakörnyezet hőmérséklete a teljesítményre is jelentős hatással van. A túl hideg vagy túl meleg térben való munkavégzés ronthatja a koncentrációt és a munka hatékonyságát. Könnyű belátni, hogy az, aki legnagyobb kánikulában nagykabátban fagyoskodik, illetve „kifolyik” a ruhájából, a szenvedésen kívül másra nem tud figyelni.
Mivel még a szervezetünk működésében sem vagyunk egyformák, a hőérzetünk is eltér. Általánosságban a férfiak és a nők között is van különbség abban, hogy milyen hőfokot éreznek ideálisnak, illetve abban is, hány fokban tudnak megfelelően teljesíteni. A nőknek lassabb az anyagcseréjük, jobban is szeretik, ha melegebb van, ráadásul egy kutatás kiderítette, hogy hűvösebb irodában rosszabbul teljesítenek. Már a hőmérséklet néhány fokos emelése is jelentős teljesítményemelkedéssel jár. A matematikai és nyelvi teszteket legjobban szobahőmérsékleten ülve oldották meg. A férfiak viszont hűvösebb hőmérsékleten értek el jobb eredményeket, melegben viszont nem romlott annyit a teljesítményük, mint a „megfagyasztott” nőké.
Korábbi tanulmányok szerint hűvösebb irodában lehet hatékonyan dolgozni, de erre egy olyan matematikai modell alapján jutottak a kutatók, amely a levegő hőmérsékletét, a sebességét, a légnyomást, a ruházatot is figyelembe vette, de jelentősen túlértékelte a férfiak teljesítőképességét és alulbecsülte a nők anyagcseréjét. Ráadásul akkoriban még középkorú férfiak ültek az amerikai irodák többségében, ma már viszont a legtöbb helyen a munkaerő fele nő.
Mennyi az ideális?
Az új tanulmányok szerint a túlhűtött irodák kora lejárt, 22-25 Celsius fok közötti hőfokon a férfiak még jól működnek, a nők pedig elégedetten dolgoznak hatékonyan. Ráadásul környezetkímélőbb és gazdaságosabb is a kellemes szobahőmérséklet biztosítása.