A kínai Hszincsiang tartomány talán mindörökre egy orwelli világ mintája marad. Itt alkalmazták először a kínaiak azt az arcfelismerő rendszert, amely egy fejlett szoftver révén mindenkit képes beazonosítani. Nem csak a terrorgyanús személyeket - azokat is, akiket a vezetés ellenségként tart számon.
A rendszer már egész Kína területén működik. Hiába rendelkeznek nagyobb szabadságjogokkal a hongkongiak, már ők is 24 órás megfigyelés alatt állnak. A hongkongi demonstrációk abban mindenképpen újszerűek, hogy megmutatják: van eszköz e digitális mindenhatóság megkerülésére, és ezzel például szolgálnak mindazoknak, akik a következő évtizedekben hasonló kihívás előtt állnak majd.
Ne legyenek kétségeink ugyanis afelől, hogy az arcfelismerő rendszer - kivált az 5G mobilinternetrendszer tömeges megjelenésével - az egész világon elterjed.
A hongkongi tüntetések irányítói gázmaszkot húznak, nemcsak a könnygázzal szembeni védekezésként, hanem mert ezzel szemben az arcfelismerő szoftver is tehetetlen. És nem a Facebookon szervezik a tüntetéseket, hanem a legbiztonságosabbnak tartott applikációt, a Telegramot használják, amelynél a kommunikáció teljes egészében kódolt. A tüntetők számára chatszobákat hoztak létre, onnan irányítják őket.
Alapelvük: a régi, analóg technika a leghatékonyabb a digitális világgal szemben. A tüntetőket arra intik, ha a megmozdulásra igyekeznek, csak egy jegyet vegyenek az automatából, és készpénzzel fizessenek, semmiképp se használják a bankkártyájukat, hiszen a rendőrség azzal is be tudja azonosítani őket. Feltöltőkártyás SIM kártyát vásároljanak, természetesen álnéven. Szelfiket tilos készíteniük.
Időnként a rendőrök azért túljárnak a tüntetők eszén. A múlt héten letartóztatták azt a fiatalembert, aki létrehozta az egyik Telegram chatszobát, egy másik alkalommal pedig meg tudták zavarni az applikáción zajló kommunikációt. A tüntetők szerint ez is csak azt bizonyítja: a hongkongi rendőrök jelentős támogatást kapnak Kínától. A nagy testvér ragaszkodik teljhatalmához.