;

Bioritmus;izom;cukorbetegség;edzés;testmozgás;

- Az izomépítés csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát

Azt, hogy a mozgás csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a szakértők régóta tudják, egy új tanulmány szerint azonban nem mindegyik fajtája.

Közepesen intenzív izomerőfejlesztő edzéssel jelentősen csökkenthető az egyre több embert érintő 2-es típusú cukorbetegség kockázata – áll amerikai és ausztrál kutatók tanulmányában, amely a Mayo Clinic Proceedings című szaklapban jelent meg.

A kutatók 4681 felnőttet vizsgáltak meg, akik közt nem volt cukorbeteg. A felmérésnél a szakemberek az életkort, a nemet, a testsúlyt figyelembe véve folyamatosan monitorozták a résztvevőket. Azt találták, hogy azoknál, akiknél közepesen erős izomerőt mértek, 32 százalékkal csökkent a cukorbetegség kockázata – függetlenül olyan rizikófaktoroktól, mint a túlsúly, a magas vérnyomás, a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. A szakértők hangsúlyozták, hogy az izomerőfejlesztő edzések akkor is kifejtik pozitív hatásukat, ha nem változik meg látványosan a testösszetétel. Ugyanakkor arra a kérdésre ezzel a kutatással még nem sikerült választ adni, hogy pontosan heti hány és milyen intenzitású edzés a leghatékonyabb ebből a szempontból, bár úgy látták, még a rövid ideig végzett, egyszerű edzés (például guggolás, planking, kitörés, saját súllyal vagy szabad súllyal végzett gyakorlatok) is jó hatású.  

Eddig úgy élt a köztudatban, hogy a kardioedzésnek van kiemelkedő szerepe a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében. Az ilyen típusú mozgástól azonban sokan tartanak, főként azok, akik túlsúllyal, magas vérnyomással vagy mozgásszervi betegséggel küzdenek. A mostani tanulmány alapján számukra jó hír, hogy a rendszeresen végzett rezisztenciaedzés (izomfejlesztő edzés súlyokkal vagy ellenállással) is rizikócsökkentő hatású – mondta dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa. 

„A megfelelően kialakított életmód, amelynek a fizikai aktivitáson túl része a táplálkozási rendszer és szükség esetén a stresszkezelés is, a már kialakult cukorbetegség súlyosságát is enyhítheti.”

A rendszeres mozgás, nemcsak a szövődmények elkerülésére, de a vércukorszint normalizálására is szolgál, különösen cukorbetegek és inzulinrezisztenciában szenvedők számára. Fizikai aktivitás hatására ugyanis kevesebb inzulinra van szükség a glükóz sejtekbe jutásához. A szakszerűen felépített edzés hosszútávon növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét, javítja az anyagcsere egyensúlyát és csökkenti a test zsírszázalékát.

Még napi 25 kávé elfogyasztása sem teszi olyan rugalmatlanná az artériákat, mint korábban hitték - derítették ki brit kutatók.