Joe Biden, aki Barack Obama alelnöke volt, a floridai Orlandóban tartott kampányrendezvényen bemutatott videón fejtette ki ezzel kapcsolatos nézeteit.
Az elmúlt hetekben több amerikai tagállamban – így például Alabamában, Mississippiben, Georgiában, Ohióban, Missouriban és Kentuckyban – az abortuszt erőteljesen szigorító törvényeket fogadtak el. A legdrákóibb jogszabály Alabamában született, ahol a terhesség semmilyen szakaszában nem engedélyezett a művi abortusz, kivéve, ha az anya egészsége veszélyben van. A többi államban az az általános kritérium, hogy a magzat első szívdobbanásától fogva – ez általában a terhesség hatodik hetében következik be – nem szabad elvetetni a gyereket.
Több konzervatív politikus és aktivista azt fejtegeti, hogy örömmel venné, ha a törvények ellen fellebbeznének, mert így a szövetségi legfelső bíróság elé kerülne az ügy.
„Mi ez a nagy igyekezet?” – tette fel a kérdést Joe Biden, és a maga részéről úgy fogalmazta meg a választ: azért akarják a legfőbb bírói fórum elé vinni az ügyet, mert azt remélik, hogy Donald Trump elnök által kinevezett bírákkal konzervatív többségűvé vált testület meg fogja semmisíteni az 1973-ban a Roe v. Wade ügyben született legfelső bírósági döntést, amely kimondta az abortuszhoz való jogot.
A számos tagállamban elfogadott, szigorú abortuszellenes törvények elleni tiltakozásul Washingtonban és több amerikai nagyvárosban is tiltakozó akciókat tartottak. A szövetségi fővárosban, a legfelső bíróság épülete előtt rendezett tüntetésen több demokrata párti elnökjelölt-aspiráns is megjelent. Pete Buttigieg, egy indianai kisváros polgármestere és Cory Booker New Jersey-i szenátor egyetértését fejezte ki a tüntetőkkel. Kirsten Gillibrand, New York-i szenátor, aki szintén a Demokrata Párt elnökjelöltségéért küzd, rövid beszédében azt ígérte: a demokrata politikusok harcolni fognak az abortusz jogáért, mert ez – ahogyan fogalmazott - „az alapvető emberi jogok közé tartozik”.
A legfelső bíróság precedensértékű döntései ugyan kötelező igazodási pontot jelentenek az ítélkező bírák számára, de a testület bármikor felülbírálhatja önmaga korábbi véleményét, különösen, ha az évtizedekkel ezelőtt fogalmazódott meg. Ha azonban szövetségi törvényben mondanák ki a művi abortuszhoz való jogot, akkor ahhoz elvben a legfelső bíróságnak is alkalmazkodnia kellene – bár egyetlen kiskapu még akkor is maradna: a legfőbb bírói fórum megvizsgálhatná, hogy az elfogadott törvény összhangban áll-e az amerikai alkotmánnyal.