Kaposvár;képzőművészet;

- Ikafalvi Farkas Béla, az akaratos akvarellek festője

Temperával és papírral is lehet maradandót alkotni: ezt Ikafalvi Farkas Béla életmű-kiállítása is bizonyítja.

Szinte hallani a nád között járó szelet, s a partnak verődő hullámok mély csobbanását a képek láttán, melyek szerzője le sem tagadhatta volna, hogy a Balaton szerelmese. A tó ezernyi fénye, hangulatai, árnyai és arcai köszönnek vissza a kaposvári Vaszary Képtár falairól, melyeken Ikafalvi Farkas Béla alkotásai egy élet munkáját foglalják össze. Annak is készült a tárlat, az idén nyolcvan éve született akvarellista életmű-kiállításának, melynek anyagát már régóta válogatta. Egy decemberi tragikus baleset miatt azonban be nem fejezhette.

– Sokáig kereste a saját hangját, aztán amikor a nyolcvanas években a Balaton-partra költözött, megtalálta – mondta róla Géger Melinda művészettörténész, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum főmuzeológusa. – Már korábban is kacérkodott a modernekkel, ám a fonyódi műtermében kialakított egy egyedi, montázsos világot: a konstruktivizmust összevonta a tájfestészettel, létrehozva ezzel egyfajta táj-álom festészetet. Mindezt akvarelleken. Dolgozott persze olajjal is, sőt, a nyolcvanas évek közepére szinte elhagyta a vízfestéket és a temperát, ám a Balaton visszatérítette az eredeti útra. Az útjára. – Azért kedvelem, mert akaratos – mondta egy korábbi interjújában. – Nem lehet javítani, s ha az ember elkezd egy képet, be kell fejezni, nem lehet heteket-hónapokat ülni fölötte.

Az sem zavarta, hogy a képzőművészet mostohagyerekeinek tartják az akvarellistákat, mondván, temperával és papírral nem lehet maradandót alkotni. Ilyenkor mindig a régi nagyokra hivatkozott: ha Turnernek nem derogált akvarellt festenie, akkor ő miért váltana. S vallotta, finomabban lehet kifejezni vele a hangulatokat, érzéseket, mint olajjal. Elismerései és tárlatai őt igazolták, egy-egy szerencsétlenebb momentum pedig az akvarellek fitymálóit: előfordult, hogy egy kiállításra már az előző nap kocsiba rakták a képeit, aztán a sofőr beállt egy nyirkos garázsba – a tárlat anyaga olyanná vált, mintha hullámpapírra festette volna őket…

Ám ez sem tántorította el, s így az elmúlt évtizedek egyik legjelesebb honi akvarellistájának képei ismertek lettek a határokon túl is, művei szerepeltek több lengyel, német, olasz és japán kiállításon, mindenhová elvíve a Balaton fényeit, árnyait, színeit. A nád suhogását, a hullámok csobbanását. Vízfestékbe foglalva a vizet.

Infó

Ikafalvi Farkas Béla életmű-kiállítása április 6-ig látható Kaposváron, a Vaszary Képtárban.

A korábbi fordításokat jelentős átdolgozva jelent meg újra John Maxwell Coetzee disztópikus hangulatú regénye, A barbárokra várva.