Már csak húsz olyan település akad a tó körül, ahol léteznek ingyenes, fürdésre kialakított partszakaszok – Balatonkeresztúr, Balatonfenyves, Balatonboglár, Balatonszemes, Zamárdi és Örvényes ráadásként elmondhatja magáról, hogy csak szabadstrandokat üzemeltet –, melyek fenntartása komoly, éves szinten sokszor tízmilliós költséget jelent az érintett önkormányzatoknak. Ezeket eddig a helyi bevételekből kellett finanszírozni, ugyanis a strandfejlesztési pályázatokon csak megtérülő beruházásokat, vagyis fizetőstrand-fejlesztéseket támogatták. Az idén a Magyar Turisztikai Ügynökség három milliárd forintot szán a balatoni szabadstrandok korszerűsítésére – a dunakanyariakra és a Tisza-taviakra egy-egy milliárdot –, infrastruktúrafejlesztésére, a partszakaszok rendbetételére, vízi attrakciók létrehozására.
- Komoly lehetőséget jelent a pályázat, ugyanis saját erőből nem tudnánk fejleszteni – mondta Galácz György, Balatonmáriafürdő polgármestere. – A Hullám utcai strandunkra 50 milliót, a hajóállomásnál lévőre 40 milliót tudunk fordítani. Május végéig be akarjuk fejezni a fejlesztéseket: a Hullám utcában járdát és közvilágítást építünk, pihenőpadokat és pingpongasztalt helyezünk ki, felújítjuk a kosárlabda-pályát és rendbe tesszük a területet, a hajóállomásnál felújítjuk a kölcsönző épületét és játékokat és sporteszközöket telepítünk. A településen hét ingyenes strand várja a vendégeket, emellett egy fizetőst is üzemeltet az önkormányzat: utóbbi éves szinten 12-14 millió forintot hoz a büdzsének, ám ez nem fedezi a az előbbi fenntartási költségeit.
A legtöbb település Máriafürdőhöz hasonlóan önként vállalt feladatként üzemelteti szabadstrandjait, s jellemzően más, saját bevételből állja a költségeket, ahol bevezették a parkolási díjat – mint például Balatonfenyvesen, Balatonbogláron vagy Zamárdiban –, ott az autósoktól beszedett pénzt fordítják az ingyenes strandokra.
- Miután azt szeretnénk, hogy a Balaton-partot ne csak a tehetősebbek élvezhessék, hanem mindenki, így nemcsak parkolási díjat nem szedünk, de fizetős strandunk sincsen, így a fenntartása sok milliójába kerül az önkormányzatnak, ezért természetes, hogy örülünk a pályázatnak - nyilatkozta lapunknak Takács József, Balatonszemes polgármestere. Szemes a négy strandjából kettővel indult a tenderen, összesen csaknem 180 millió forintot remélnek. Ha nyernek, nemcsak a gyepet cserélik ki, de sétányt alakítanak ki közvilágítással, korszerű játszóteret építenek, és vízi játékokat is be akarnak szerezni.
Hasonló fejlesztésekben bíznak a többi településen is, bár az egyik polgármester – aki a pályázata sikere érdekében nem vállalta a nevét – megjegyezte, remek, hogy végre eszébe jutott az államnak, de az ilyen egyszeri támogatások nem oldják meg a települések problémáit. Sokkal többet jelentene, ha visszakapnák az idegenforgalmi adó után járó korábbi állami támogatást: tíz éve minden egyes forint után kettőt adott az állam, jelenleg viszont csak egyet, ami a nagyobb települések esetében éves szinten százmilliós, de a kicsiknél is több tízmilliós veszteséget jelent. A településvezető szerint, ha ez meglenne, nem kellene sátoros ünnepként kezelni egy-egy pályázatot.