devizahitel;

MTI Fotó: Máthé Zoltán

- Ismét napirenden a devizahitelesek gondjai

A szocialisták törvényjavaslatot nyújtanak be az Országgyűlésben, amely felszólítja az Orbán-kormányt, hogy mondja fel a 2015-ben az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bankkal (EBRD) megkötött paktumot - jelentette be szerdán az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.

Szakács László a Hiteles Szövetséggel tartott, közös sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a törvényjavaslat megszavazásával a fideszes képviselők is bebizonyíthatják, hogy szuverén magyar kormányt akarnak. Kiemelte: a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok alatt is voltak devizahitelek, de arról nem szabad megfeledkezni, hogy 2008-ban a főbb devizák árfolyama még stabil volt. Azonban 2010 után a devizások helyzete folyamatosan romlott, a már említett 2015-ös EBRD-paktum után pedig a bankok jelentős extraprofitra tettek szert. Az MSZP-kormányok ilyen megállapodást azonban nem kötöttek, szemben Orbán Viktorral. 

A 2018-as esztendő - a devizában felvett lakáshitelek miatt is – kilakoltatási rekordév volt - mondta Szabó József, a Hiteles Mozgalom vezetője. A novemberi kilakoltatás moratóriumot megelőzően összesen 2274 esetben kényszerítette családokat otthonaik elhagyására. Az utóbbi három évben a kilakoltatottak száma közel 10 ezerre tehető. Szabó József emlékeztetett arra is, hogy hozzávetőleg 300 ezer devizahitelre kötött szerződés van jelenleg is érvényben Magyarországon. A Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank éppen múlt héten kezdett tárgyalásokat arról, hogyan, milyen feltételek mellett lehetne gyorsítani a forintosított devizahitelek fix kamatozásúvá tételét.

A Fidesz úgy reagált a Szakács László által elmondottakra, hogy "a szocialisták több mint egymillió családot taszítottak devizahitelbe". A jelenlegi kormánypárt azonban arról megfeledkezik, hogy a devizaalapú hitelezést a Fidesz-kisgazda kormány időszaka alatt tették lehetővé. 

A kis- és közepes vállalkozások tőke- és eszközhiányban szenvednek - ami régen köztudott. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) most mégis a vállalkozóknak egy harmadik problémáját kívánja megoldani, mégpedig a megfelelő cégirányítási tudás hiányát csökkentenék.