A tokaji aszú világszerte a legismertebb magyar bor, amelyet már a világháborúk előtt jól ismertek Európa különböző pontjain. Mára visszanyerte régi hírnevét.
December 10. a tokaji aszú napja. Első ízben tavaly tartották a világ egyik legjobb édes borának ünnepnapját. „Az első Aszú Day meglepően sikeres volt, olyan helyekről kaptunk visszajelzést, amire mi sem számítottunk. Többen voltak, akik eddig ugyan nem rajongtak az édes borokért, de ezen a napon egy-egy kivételes tokaji aszút megkóstolva megváltozott a véleményük. Ez is alátámasztja azt, amit már sokszor tapasztaltam: aki egyszer találkozik egy aszúval, attól kezdve másképpen értékeli ezt a kategóriát” – mesél Kézdy Dániel, az Aszú Day ötletgazdája az első év tapasztalatairól.
Noha elsősorban desszertborként ismerjük az aszút nem csak az édességek mellé ajánlott. Magyarország a világelsők közé tartozik a minőségi libamáj előállításában, a magyar gasztronómiában éppen ezért az egyik tradicionális párosítás a libamáj és a tokaji aszú.
A libamáj édeskés íze kiválóan harmonizál az aszú cukortartalmával, a zsíros textúrát pedig remekül ellensúlyozza a bor élénk savszerkezete. Az elkészítésnél érdemes figyelembe venni az aszú karakterét. A fiatal aszúkhoz friss gyümölcsök és zöldfűszerek passzolnak, az érett, régebbi évjáratokhoz pedig használjunk aszalt gyümölcsöket, lekvárt, vagy karamellizálhatjuk is az ételt. Mivel a tokaji aszú az évjáratok, dűlők és borkészítés eltérései miatt sokszínű, így bátran kísérletezhetünk az ízekkel a konyhában.
"Tokaji, a borok királya és a királyok bora" így minősítette a bort XIV. Lajos, miután megkóstolta a térség borát. A Tokaji borvidék Magyarország északkeleti részén található, régre visszanyúló borkészítési hagyományokkal rendelkező szőlőtermő terület, amelyet már 1737 óta jegyeznek mint a világ első zárt borvidékét. A Tokaji Borvidék 27 települést foglal magába és 5000 hektár szőlőterületen fekszik. A háromszög alakú területet nyugatról Abaújszántó, délen Tokaj és keleten Sátoraljaújhely fogja közre. Tokaj-Hegyalját az UNESCO 2002-ben vette fel a világörökség listára.
A borok kivételes ízvilágának titka a talaj, a mikroklíma, a botritisz nevű nemespenész, a helyi szőlőfajták és a borkészítés egyvelegének köszönhető. Mindezen tényezők miatt a tokaji karaktere nem hasonlítható más borokéhoz.
A vulkanikus alapkőzet a borok ásványos karakterét és a feszes savszerkezetet adja, a folyók által befolyásolt őszi, párás mikroklíma pedig segíti a Botrytis cinerea nemespenész kialakulását, aminek köszönhetően megjelennek az aszúsodott szőlőszemek. Ezeket a bogyókat, amelyekben a cukor koncentrálódik, kézzel, több körben, az őszi hónapokban folyamatosan szedik. A szigorúan meghatározott borkészítési eljárást minden termelőnek be kell tartania, így csak a borvidéken engedélyezett hat szőlőfajtából készülhet. Azonos évjáratú borba vagy erjedő mustba áztathatják az aszús szemeket, a kierjedés után a maradékcukor-tartalomnak pedig minimum 120 gramm/liternek kell lennie, és kötelező hordós érlelésnek is alávetni a bort.
A borvidék egyik nevezetes pincészete a spanyol, illetve magyar tulajdonban lévő Oremus pincészet, amely 1993-ban alakult meg a spanyol Vega Sicilia testvérbirtokaként. A siker valóban egyedülálló, hiszen a pincészet ma már mintegy félszáz országba juttatja el a borvidék különleges nedűjét. A pince bortermelő tevékenységét a tolcsvai birtokközpontban fejti ki, ahol 1999-ben felépült- a több kilométert befutó és már a XIII. század óta használatos pincelabirintussal összekötött - új borház. Bár a térség elsősorban édesborairól ismert, nagy sikert aratott az Oremus száraz, Mandolás nevű boraival.
A hegyek oldalában, 200 méter tengerszint feletti magasságot meg nem haladó módon telepített szőlő védve érzi magát az északi széltől, ugyanakkor fekvéséből következően bőséges napsütésben részesül. 2016-ban Bacsó András, a Tokaj Oremus birtokvezetője nyerte el a borászok borásza címet. Bacsó órákat képes mesélni a régióról, a pincészetekről, a térségről, mondandóját olyan színesen adja elő, hogy egy időre mi is e csodálatos és egészen egyedülálló borvidéken érezhetjük magunkat.