Egyesült Államok;CEU;

- Csalódást okozott Washingtonnak a CEU elüldözése

Hivatalosan is reagált az Egyesült Államok Külügyminisztériuma arra, hogy a magyar kormány sikeresen elüldözte a Közép-európai Egyetemet.

Az Egyesült Államok kormánya csalódott, amiért a magyar kormány és a CEU nem írták alá az egyezményt, mely lehetővé tette volna, hogy az egyetem továbbra is folytassa Magyarországon az USA-ban akkreditált programjait - írja közleményében az Egyesült Államok Külügyminisztériuma. Mint fogalmaznak, a magyar felsőoktatási törvény 2017 áprilisában történt módosítása óta dolgoztak mindkét féllel egy olyan megoldás érdekében, melynek keretében a Közép-európai Egyetem megőrizhette volna budapesti programjait.

Ezeknek az amerikai akkreditációjú programoknak a távozása Magyarországról veszteség a CEU közösségének, az Egyesült Államoknak és Magyarországnak

- írják, hangsúlyozva, Washington egyébként nagyra értékeli az amerikai oktatási intézmények szerepét a két ország kapcsolatainak építésében.

Miután a magyar felsőoktatási törvény Lex CEU-ként elhíresült módosítása értelmében a CEU januártól nem vehet fel új diákokat, az egyetem hétfőn kénytelen volt bejelenteni: minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Michael Ignatieff, az egyetem elnök-rektora úgy fogalmazott: "ez példátlan. Egy amerikai intézményt kiszorítanak egy NATO-szövetséges országból. Egy európai intézményt elűznek az Európai Unió egyik tagállamából".

Nem volt ennyire harcias David B. Cornstein budapesti amerikai nagykövet, mikor nemrégiben azt nyilatkozta a CEU ügyéről: az nem a tanszabadságról szól, hanem "Orbán Viktor és Soros György személyes ellentéte".

Évszázados barátságról, helyrehozható kapcsolatról beszélt zágrábi látogatása során.Orbán Viktor. Felajánlotta azt is, hogy a horvátok vásárolják vissza az INA-t – igaz, ehhez a Mol tulajdonosi körének is lehet egy-két szava.