Nem ismerek olyan gazdasági ügyet, amelynek az értéke meghaladná a magyarok és a horvátok 800 éves barátságát - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Zágrábban, miután hivatalos látogatása során megbeszélést folytatott Andrej Plenkovic horvát kormányfővel.
A magyar miniszterelnök a sajtótájékoztatón természetellenesnek nevezte a magyar-horvát kapcsolatokat jelenleg jellemző erőtlenséget, jelezve: azért látogatott Horvátországba, hogy ezt a helyzetet megváltoztassák, és visszatereljék a kapcsolatokat a megfelelő vágányra. „A tüskét ki kell húzni a köröm alól, és akkor minden rendbe jön, ezt szeretnénk” - fogalmazott az MTI beszámolója szerint.
A Mol-INA-ügyben Orbán Viktor kérdésre azt mondta, szerinte ha a horvátok és a magyarok nem tudnak együttműködni egy vállalati ügyben, akkor ne tegyék, vagyis akkor a horvátok vásárolják vissza az INA-t. Megjegyzése furcsa, mert a Mol-ban az állam 25,24 százalékos részvényes – a miniszterelnök tehát nem ajánlhatja fel csak úgy az energiaipari vállalat tulajdonát. Igaz, a Mol maga sem zárkózik el az INA eladásáról. A témáról szólva, Plenkovic azt mondta, Horvátország álláspontja nem változott, a kormány továbbra is vissza akarja vásárolni az INA horvát olajipari vállalt részvényeit a Moltól, de minden ár kérdése. "De addig is még nincs megállapodás, az a cél, hogy mindkét vállalt jól működjön"
A horvát fél szerint a hétfői találkozó nem csak abból a szempontból fontos, hogy a magyar miniszterelnök ellátogatott a Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) elnevezésű regionális együttműködési tömörülés tagállamainak kormányfői és miniszteri találkozójára, hanem abból a szempontból is, hogy a két éve tartó tárgyalások közte és Orbán Viktor között gyakorlatilag beértek, ez a találkozó annak a gyümölcse, és számos kérdésben kell még megbeszéléseket folytatni.
Hogy milyen gyümölcsökről van szó, arról egyik kormányfő sem beszélt részletesebben. A Mol-INA ügyben azért így is akadnak kérdések - a Mol-vezér Hernádi Zsolt ellen például bármikor újra kiadhatják a nemzetközi Interpol-körözést. Lehet, hogy Orbán ennek elkerüléséről is tárgyal Zágrábban. Andrej Plenkovic mindenesetre eltávolítóan válaszolt az erre vonatkozó újságírói kérdésre, mint mondta, „a horvát kormány álláspontja, hogy az igazságügy és a kormány elválnak egymástól, nem avatkozunk bírósági kérdésekbe.”
A két miniszterelnök európai kérdéseket is érintett, mint Horvátország schengeni csatlakozását. Plenkovic elmondta, ebben is számítanak Magyarország támogatására. A megbeszélésen emellett kitértek a krki LNG-terminál (cseppfolyósított földgáz-terminál) építésére is, amely nemzeti fontosságú projekt Horvátország számára, és amely horvát miniszterelnök szerint Magyarország számára is lehetővé teszi beszerzési forrásai diverzifikációját.