A párizsi Champs-Élysées sugárúton szombaton erőszakba átcsapott megmozdulások után a következő hétvégére ismét tüntetéseket hirdettek - immár Emmanuel Macron francia köztársasági elnök általános politikája ellen - az eredetileg csupán az üzemanyagadó tervezett emelése miatt tiltakozók.
Az államfő reformpolitikáját ellenző, sárga mellényt viselő tüntetők barikádokat emeltek, és kővel dobálták meg a rendvédelmiseket, illetve gyújtogattak a francia főváros elegáns főútján. Csaknem félnapos utcai csata után,a rendőrök könnygázzal és vízágyúval oszlatták fel őket. Nem csupán Párizsban, hanem szerte Franciaországban voltak szombaton kormányellenes megmozdulások, összesen mintegy 100 ezer résztvevővel. Christophe Castaner belügyminiszter szerint a fővárosban nyolcezren mentek ki az utcára. Az eddigi beszámolók szerint 24 személy, köztük 5 rendőr sérült meg.
A több mint egy héttel ezelőtt kezdődött tiltakozó akciók során korábban már ketten életüket vesztették.
Macron éles szavakkal ítélte el azokat, akik – mint fogalmazott – a tüntetők közé vegyülve a rendfenntartókra támadtak. Az államfő leszögezte: az országban nincs helye az erőszaknak.
A rendőrség kommunikációja is igyekezett különbséget tenni a törvények betartásával tiltakozók és az erőszakcselekmények elkövetői között. Közleménye szerint a szombati incidensek azért robbantak ki, mert a tömeg élén levő, mintegy száz jobboldali szélsőséges rátámadt a rendőrökre. Castaner, a belügyi tárca vezetője egyenesen úgy fogalmazott, hogy a Champs-Elysées sugárúton a szélsőjobboldali rendbontás "Marine Le Pen felhívására" történt.
A „sárga mellényesek” Facebookon szerveződő mozgalma, amelynek nincsenek valódi, cselekedeteikért felelősséget vallaló vezetői, és amely visszautasította a szakszervezetek által felkínált támogatást, az eddigi legjelentősebb politikai kihívást jelenti a tavaly májusban elnökké választott Emmanuel Macron kormányának.
Szerdán Francois de Rugy környezetvédelmi miniszter a France Inter közrádióban még azt mondta, hogy a kormány nem vonja vissza az üzemanyagokra kivetett környezetvédelmi adó január 1-jére tervezett emelését. Az elnöki hivatal ugyanakkor pénteken már bejelentette, hogy az államfő "megértette az állampolgárok üzenetét", és kedden kihirdeti "az energetikai átmenet irányát".
Az Elabe közvélemény-kutatóintézet által november 20-21-én 1002 francia nagykorú választópolgár megkérdezésével készült felmérés szerint a franciák 70 százaléka szimpatizál a tiltakozók követeléseivel, ami enyhe csökkenést jelent az előző héten mért 74 százalékhoz képest. A megkérdezettek közül azonban csak 40 százaléka támogatja a megmozdulást, ami 7 százalékkal kevesebb, mint egy héttel korábban.
A Franciaországban létrejött mozgalom ugyanakkor követőkre talált szomszédos országokban is. A hét végén Belgium után Olaszországban szerveztek "sárgamellényes" tüntetést, szombat este egy tucat aktivista zárta el az utat Genovában egy autópálya-felhajtónál.
Az arcukat elfedő tiltakozók az olasz autópálya-üzemeltető magáncég (ASPI) elleni jelszavakkal firkálták össze a sztráda egyik útdíj-fizetőkapujának falait. Az ASPI üzemeltette az augusztus 14-én leszakadt genovai Morandi autópálya-völgyhidat is. Az aktivisták által osztogatott egyik röplapon "autópálya=gyilkosság" volt olvasható. A tiltakozók közül egyesek füstgránátokat hajigáltak az autópályára, de a helyszínre érkező rendőrök elől kereket oldottak.
Belgiumban a kormány a gépjárműveket érintő adópolitikája miatt vonultak az utcákra sárgamellényes tüntetők.