"Akárhogyan is végződik a parlamenti ratifikáció, majd a további tárgyalási folyamat, egy biztos: mi barátok maradunk az idők végezetéig, sőt, még annál is tovább" - mondta Donald Tusk, az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke, miután a 27 bennmaradó tagország vezetője a tegnapi brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozón áldását adta a kidolgozott dokumentumokra. A résztvevők szomorúan állapították meg, hogy az 585 oldalas, kötelező erejű szerződés és a 28 oldalas politikai nyilatkozat véglegesítésével a Brexit immár visszafordíthatatlannak tűnik.
Bár a parlamenti ratifikációk még hátravannak, kevesen mernének fogadni arra, hogy az Egyesült Királyság jövő március után az EU tagja marad. Valamennyi megszólaló sajnálatosnak nevezte a brit kilépést, egyedül Theresa May válaszolt határozott nemmel arra a kérdésre, hogy szomorú-e. “De megértem, hogy a többiek azok” - tette hozzá. A brit kormányfővel a dokumentumok aláírása után folytattak egyórás megbeszélést a huszonhetek.
Orbán Viktor miniszterelnök ezúttal is a Facebookon tette közzé a véleményét. Nyilatkozatához a “Szomorú vasárnap” című sláger szolgáltatta a háttérzenét. Orbán az Európai Unió vezetőit hibáztatta a Brexitért: “A migránsokat beengedtük, a briteket meg nem tudtuk benntartani. Ha nem engedték volna be a nyugat-európai országok a migránsokat, a britek bent tudtak volna maradni” — fejtegette. Túl a történelmi, katonapolitikai és civilázciós veszteségen, Magyarország pénzt is veszít a Brexittel, hiszen egy gazdag ország távozik az EU-ból — emelte ki a miniszterelnök.
A tagállami vezetők újságíróknak tett nyilatkozataikban kizárták a szerződés újratárgyalását, és leszögezték: a szigetországnak nem lesz lehetősége a jelenleginél kedvezőbb feltételeket kiharcolni. Másfél éven át tartott, olykor kilátástalannak tűnt tárgyalások után született meg a kompromisszum, amely — Jean-Claude Juncker szavai szerint — "a lehető legjobb megállapodás”, amelyet el lehetett érni. “Teljesen meg vagyok győződve arról, hogy a mostani az egyedül lehetséges megállapodás. Azok, akik abban reménykednek, hogy elutasítása esetén majd jobbat lehet kiharcolni, a leszavazását követő első percben csalódni fognak” — fejtette ki az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatóján.
Michel Barnier, a Brexit EU-s főtárgyalója ehhez annyit tett hozzá: most az a feladat, hogy a szerződést ratifikálják, és ez mindenkire felelősséget ró. A francia politikus elsősorban a brit parlamentnek üzent, amelynek két héten belül kell szavaznia a Brexit most elfogadott dokumentumairól.
A felek jövőbeni kapcsolatainak keretét felvázoló nyilatkozat leszögezi: az Európai Tanács a lehető legszorosabb kapcsolatokra törekszik az Egyesült Királysággal. Mint Jean-Claude Juncker fogalmazott, a szigetország sohasem lesz olyan harmadik ország az Unió számára, mint a többi.
A vasárnapi csúcstalálkozó megtartása azután vált biztossá, hogy Spanyolország és az Egyesült Királyság az utolsó előtti pillanatban megállapodott Gibraltár sorsáról. Ennek megfelelően a spanyol kormány a jövőben megvétózhat bármilyen kétoldalú megállapodást, amely a spanyol területen fekvő, de brit fennhatóság alá tartozó Sziklát érinti. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök vétóval fenyegetett arra az esetre, ha országai érdekeit nem sikerül érvényesíteni.