Sok mindent vesztett el Trump elnök az elmúlt héten. Elveszítette a félidős választást, amit elsősorban a női szavazatoknak köszönhet. Elmélyítette a sajtó iránti gyűlöletét – és a sajtóét saját maga iránt. Türelme fogytán, Washingtonban és a hétvégén Párizsban egyaránt egy hosszú távon is vesztésre álló, frusztrált politikus benyomását keltette.
1974, azaz röviddel Nixon elnök lemondása óta, még soha nem fordult elő, hogy a szavazásra jogosultak majdnem 50 százaléka élt állampolgári jogával és szavazott a félidős választáson. Bár itt-ott még mindig számolgatják vagy újra-számolgatják a szavazatokat, az eredmény nyilvánvaló. A képviselőház minden tagja megmérette magát, tehát ez volt az egyetlen választás, amely kiterjedt az egész országra, s itt a demokraták közel 7 százalékos fölényt értek el. Ezzel a republikánus egypártrendszer januárban véget ér.
Kik szavaztak a demokratákra? A városi lakosok és a kisebbségek, a tanultabb emberek, valamint a nők többsége. Bár most formálisan nem lehetett Trumpra vagy ellene szavazni, ő maga jelezte, hogy a szavazók tudatában rajta van a szavazólapokon. A nőket – különösen az afroamerikai nőket – becsmérlő, sértő „bemondásai” pedig elsősorban azoknak a többnyire idősebb fehér férfiaknak tetszenek, akik szerint a nők helye a konyhában és a hálószobában van. Előítéleteitől megszédülve Trump elszámította magát, amikor "nem foglalkozott nőügyekkel" a XXI. század elvárásai szerint.
Az évek során becsmérlő szavakkal illette Nancy Pelosit, aki a képviselőház nagyhatalmú elnöke lesz. Lényegében tőle függ majd a következő költségvetés, például az, hogy lesz-e állami pénz az amerikai-mexikói határon emelendő fal felépítésére. (Nem lesz.) Főleg tőle függ a védelmi kiadások mérete. (Csökkenni fog.) A külpolitika máskülönben főleg Trumptól hatáskörébe tartozik. Tőle és a továbbra is republikánusok vezette szenátustól függenek a bírói kinevezések is. Ha pedig lesz együttműködés a végrehajtó hatalommal, ami valószínűtlen, akkor az az utak, hidak, repülőterek – általában a közlekedés és a kommunikáció – modernizálását jelenthetné.
Az afroamerikai nőket Trump még inkább elidegenítette magától. Tegnap megjelent új könyvében még Obama elnök rendkívül tartózkodó és hallatlanul népszerű felesége is kikelt Trump ellen. És mit szóljon az a kaliforniai képviselőnő, akit a nyilvánosság előtt többször is az „alacsony IQ-jú” jelzővel sértegetett? És mit szóljon a CNN respektált riportere, akinek azt a kérdését, hogy leállítja-e az ellene folyó nagyszabású vizsgálatot, az elnök durván elutasította („hülye kérdés”)? Új jelenség, hogy még az eddig maximálisan trumpista Fox televízió munkatársai közül is többen nyilvánosan korrigálják az elnök fantáziadús beszédeit és tweetjeit.
A választás tanulsága: a fékek és ellensúlyok bölcs rendszere – a liberális demokrácia -- Amerikában még működik. A harc most még élesebb és idegesítőbb lesz, mint az elmúlt két évben, de a 2020-as elnökválasztásra kitekintve egyúttal reményteljesebb is.