Kína;Orbán Viktor;Adnan Polat;

- Orbán török barátja már biztosan nyer a kínai kapcsolatokon

A miniszterelnök magával vitte Adnan Polatot Sanghajba, a török nagyvállalkozó egy megállapodást is aláírt a Powerchinával.

Egy török oligarcha a magyar delegáció tagjaként, a magyar kormány támogatásával Kínába, hogy ott kormányzati hátszéllel jusson kínai állami támogatáshoz egy magyarországi beruházáshoz – írja a Magyar Narancs.

A cikk szerint Adnan Polatról lehet szó, aki Erdoğan török elnökkel is jó kapcsolatot ápol, és Tiborcz Istvánnal is üzletelt.

A lap azt írja, a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye az első Kínai Nemzetközi Import Expón felállított magyar országpavilon megnyitójáról igen szűkszavú, bár pár részlet itt már kiderül a megállapodásokról. Ebben szerepel egy cégnév nélkül elejtett mondat is, miszerint „szerződést írtak alá egy magyarországi napelempark építéséről”. A Magyar Narancs tavaly szeptemberben írta meg, hogy Adnan Polat cége egy 1000 MW kapacitású napelem parkot tervez felépíteni Magyarországon, erre a hatalmas kapacitásra a török üzletember öt évet és 700 millió eurót szánt.  

A kínai állami vállalatok azonban nem olyan szemérmesek, mint a magyar minisztérium. A Power Construction Corporation of China (Powerchina) egy állami tulajdonban lévő konglomerátum, mely megújuló energiával kapcsolatos beruházásokban vesz részt. A lap azt írja, a Powechina a honlapján részletes beszámolót közölt arról, hogy kedden Yao Qiang ellátogatott az Expó magyar pavilonjába. A Powerchina vezérigazgató-helyettese ott Orbán Viktorral és a magyar delegációval tárgyalt, majd a cég aláírt egy megállapodást a török Polat Grouppal, egy 750 MW-os fo tovoltaikus erőmű létesítéséről.

Mint azt a Magyar Narancs észrevette, Polat az ATV riportjában is feltűnik a háttérben:

Orbán Viktor nyilatkozik az ATV-nek, háttérben Adnan Polat

A keleti nyitás jegyében Orbán a sanghaji, első Kínai Nemzetközi Import Expo megnyitása alkalmából Hszi Csin-ping kínai államfővel is tárgyalt. A magyar miniszerelnök úgy fogalmazott: minden várakozást felülmúlt Magyarország és Kína kapcsolatainak fejlődése az utóbbi egy évtizedben. Azonban valójában egyoldalúak a kínai-magyar kapcsolatok, és persze, hogy a keleti birodalom javára – erről itt írtunk bővebben.

Valótlan árkedvezménnyel próbálhatott vásárlókat szerezni az Alza - véli a Gazdasági Versenyhivatal, amely versenyfelügyeleti eljárást kezdeményezett a vállalkozással szemben.