Európai Parlament;költségvetés;

- Közel a digitális cégek megadóztatása

Az EP-képviselők megkétszereznék a kis- és középvállalkozásoknak jutó forrásokat.

Az EU következő hosszútávú költségvetésének a tervezetthez képest jelentős emelését javasolja az Európai Parlament Költségvetési Bizottsága, amely hétfőn nagy többséggel elfogadta a 2021-2027 közötti büdzsével kapcsolatos álláspontját. Az időközi jelentésről a jövő héten szavaz a képviselőtestület plenáris ülése.

A parlamenti testület tagjai az Egyesült Királyság nélküli 27 tagú Unió bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,3 százalékára emelnék a kiadások felső szintjét, ami majdnem 0,2 százalékkal magasabb, mint amennyi a jogszabályokat kezdeményező Európai Bizottság előterjesztésében szerepel.

A képviselők ellenzik, hogy az EU kevesebbet költsön kohéziós és mezőgazdasági támogatásokra, valamint társadalmi felzárkóztatásra. A javasoltnál jóval többet szánnának a kutatás-fejlesztésre és a transzeurópai közlekedési hálózatokra. Megkétszereznék a kis- és középvállalkozásoknak jutó forrásokat és háromszorosára emelnék a diák- és tanárcserét ösztönző Erasmus+ programra jutó összegeket. 500 millió eurót különítenének el az alapvető jogokat és demokráciát védelmező civil szervezetek számára.

Az EP bizottság tagjai támogatják azt az elképzelést, hogy az uniós értékek tiszteletben tartását elmulasztó tagállamok “pénzügyi következményekkel szembesüljenek”, ugyanakkor ellenzik, hogy az esetleges pénzmegvonás a polgárokat, mint az uniós költségvetés végső kedvezményezettjeit sújtsa.

A képviselők kezdeményezik az EU bevételi rendszerének egyszerűsítését és korszerűsítését is. Fenntartanák a vámokat, mint a közösség hagyományos bevételi forrását, de 10 százalékra csökkentenék azt az arányt, amit a tagállamok beszedési költségként maguknál tartanának. Fokozatosan új saját forrásokat vezetnének be, például a közös összevont társaságiadó-alapból és a nagy digitális cégek megadóztatásából. Szerintük az Unió szabályait megsértő cégek és tagállamok által befizetett pénzbüntetésnek is a közös kasszában kellene landolniuk.

A parlamenti testület javasolja, hogy egyhangú döntéshozatal helyett a tagállamok minősített többséggel döntsenek a hosszútávú költségvetés elfogadásáról. A büdzsét a kormányok és az EP együtt fogadják el. 

Adómentes jegyvásárlással továbbra is támogatná a stadionok fenntartását, és a korábbiaknál többet adna kulturális belépőkre a parlament gazdasági bizottságának kormánypárti többsége.