;

kritika;irodalom;Radnóti Sándor;

RADNÓTI SÁNDOR - Kritikusi habitusában nyoma sincs a tekintélytiszteletnek

- Irodalom ínséges időkben

A süketnéma Isten és más bírálatok: most megjelent művében Radnóti Sándor az elmúlt években keletkezett műbírálatait gyűjtötte egybe, ami tehát mintegy folytatása Az Egy és a Sok (Jelenkor, 2010) című kötetének.

Radnóti Sándor új könyve is bevezeti olvasóját a jelentős kritikus (és esztéta) műhelyébe: elemzései szakszerű módszereket, szempontokat ajánlanak például Esterházy Péter, Kornis Mihály, Nádas Péter, Parti Nagy Lajos vagy Rakovszky Zsuzsa legfrissebb alkotásainak jobb megértéséhez. S általában véve is: a mai magyar irodalom világában való alaposabb tájékozódásunkhoz.

„… ez a kritikakötet sem vonhatta ki magát az ínséges időkből, amelyben keletkezett” – jegyzi meg bevezetőjében a szerző. Rezignáltan, de az intellektus fegyelmével. Néhány írás – a témája miatt – valóban közvetlenül is reflektál az itt és most erkölcsi közállapotaira. Parti Nagy Lajos remek magyar meséit, illetve Tarr Béla megrendítő amszterdami életmű-kiállítását elemezve szükségképp kerül a középpontba a „fülkeforr és vidéke”. Houellenbecq regényének (Behódolás) bírálatában pedig a meggyőzően bemutatott szélsőségesen retrográd Európa-kritika szerez elég nyomasztó aktualitást.

„… igen rossz mondatok”, „modoros fordulatok idegesítő visszatérése”, „kényszeres akríbiával rekonstruált események”, az unalmasság kísértése – ezek az éles megjegyzések sorjáznak az egyik kritika elején, s nagyon tévedne az olvasó, ha azt hinné, valamely csetlő-botló pályakezdő első szárnypróbálgatását sújtja így a kemény ítészi szigor. Mert e fordulatok Nádas Péter Világló részletek című hatalmas művét minősítik, melyet egyébként Radnóti – miként az esszé egésze tanúsítja – megrendítően nagy alkotásnak tekint, gondolatmenetét pedig az ennek kijáró tisztelet és csodálat gesztusával zárja.

Esterházy Péter egyik utolsó könyvét (Egyszerű történet vessző száz oldal – a Márk változat) az életmű egyik csúcsának tartja, ugyanakkor részletesen és funkcionálisan boncolgatja azt, hogy az író „nem tartozik az elementáris történetkitalálók rendjébe”, „tehetsége más irányba mutat, mint a regényíróé”. Jóllehet, ennek a tézisnek itt nincs elmarasztaló jellege, mégis az alkotói karakter masszív korlátait jelzi.

Példáink jól mutatják: Radnóti kritikusi habitusában nyoma sincs a tekintélytiszteletnek. Inverze, a rendkívüli magabiztosság viszont folyvást jelen van. Épp ennek tanúbizonysága, hogy olykor ilyen közbevetésekre bukkanhatunk: „nem tudom”, „értelmén még gondolkodnom kellene”. Ilyet csak az vall meg ennyire keresetlenül, aki nem kételkedik a meglévő tudásában, abban, hogy az egyelőre megválaszolatlan kérdésekre is előbb-utóbb lesz racionális válasz.

 

Radnóti nem az a kritikus, aki csak a hozzá értékrendben, világlátásban közel álló alkotókról ír. Tájékozódása és orientáló igénye tágabb horizonton mozog. A kötetben erről tanúskodik a Csurka István két drámájáról, valamint Czakó Gábor + című regényéről írt bírálata. Az előbbiben azt bizonyítja, hogy a mániákus antiszemita előítélet lehetetlenné teszi valódi művek létrehozását, az utóbbiban pedig az írói ambíciók és a kreatív képességek feszültségeit állítja középpontba.

Figyelmét nem korlátozza a nagy nevekre. Kínosan megsemmisítő bírálatot írt például Gerlóczy Márton első kötetéről. De mérlegre tette a szerző újabb művét is, s ekkor jelentősen módosította, a lényeget – az írói tehetséget – illetően meg is változtatta korábbi véleményét. Ebben a szakmában természetes a folyamatos önkorrekció, része ez a kritikusi etikai kódexnek. A szerethetőség viszont nem szerepel ezen az erénytáblán.

Bevezetőjében a szerző utal arra, hogy ma már elképzelhetetlennek tartja, hogy egy-egy kritika megírása miatt megszakítsa tudományos munkáját. Ha betartja elhatározását, komoly veszteség érné a kortárs magyar irodalmat.

Infó:

Radnóti Sándor: A süketnéma Isten és más bírálatok

Magvető Könyvkiadó, 2018

TámadásokRadnóti Sándor egyike volt azon neves tudósoknak (többnyire filozófusoknak, mint például Gábor György, Heller Ágnes, Vajda Mihály), akiket 2011-ben az egykori elszámoltatási kormánybiztos azzal gyanúsított meg, hogy szabálytalanul kezeltek bizonyos pályázati pénzeket. A nemzetközi értelmiségi felháborodást, tiltakozást kiváltó ügyben a vádhatóság – bűncselekmény hiányában – 2012-ben megszüntette a nyomozást. – Nemrég a kritikust kormányközeli orgánumok ismét megtámadták, durván sértegették a lapunk július 28.-i számában megjelent interjújának egyik állítása miatt, mely szerint „a magyar kultúra (amely mindig első sorban irodalmi kultúra volt) lényegi tradíciója vagy liberális vagy baloldali.” Ezt a gondolatot Radnóti részletesebben is kifejti új könyvének előszavában.
HolmiRadnóti Sándor kritikusi pályájának legjelentősebb fejezete a Holmi című irodalmi-kulturális folyóirathoz kötődik: a lap indulásától (1989) egészen a megszűnéséig (2014) ő volt a kritikai rovat vezetője. A mértékadó orgánumot előbb alapító főszerkesztőként, majd szerkesztőként Réz Pál jegyezte. A változó összetételű szerkesztőbizottságban olyan kimagasló személyiségek vettek részt, mint Eörsi István, Fodor Géza, Göncz Árpád, Kocsis Zoltán, Mándy Iván, Megyesi Gusztáv, Petri György, Tar Sándor. Szerzői között szerepelt például Csukás István, Esterházy Péter, Kántor Péter, Kertész Imre, Konrád György, Kornis Mihály, Kukorelly Endre, Lázár Ervin, Nádas Péter, Orbán Ottó, Parti Nagy Lajos, Rakovszky Zsuzsa, Tandori Dezső, Utassy József, Závada Pál (ő sokáig rovatvezető is volt). A folyóiratban publikáló társadalomtudósok közül itt csak néhány említésére van lehetőség: Fehér Ferenc, Heller Ágnes, Kis János, Komoróczy Géza, Ludassy Mária (részt vett a szerkesztőbizottságban is), Németh G. Béla, Szegedy-Maszák Mihály, Szelényi Iván, Vajda Mihály. Jó részük a Radnóti jegyezte kritikai rovat munkatársa is volt.

A Schickedanz-palota rekonstrukciójának jelentősége az intézmény 1906-os megnyitásához mérhető – állítja Baán László. A múzeum főigazgatója a Népszavának arról is beszélt, bizakodva várja az átfogó kormányzati intézkedést, amely a kulturális területen dolgozók bérét rendezheti.