;

Észak-Olaszország;

- Nem izgatta az osztrák útlevél Dél-Tirolt

Hiába adták egymásnak a kilincset Ausztria vezető politikusai Bolzanóban a vasárnapi általános választások előtt, azt is hiába ígérte meg - alig hogy hivatalba lépett - Sebastian Kurz kormánya, hogy az olaszországi tartomány német nyelvű lakosainak legkésőbb 2019 elején osztrák állampolgárságot is garantál az olasz mellé, a kormányzó néppárt 3,7 százalékot veszített.

Persze a 41,9 százalék így is imponáló eredmény (az SVP 40 százalékos minimumot tűzött ki magának), de az 1948 óta szinte töretlenül hatalmon lévő párt, miként 2013-ban, most is kénytelen lesz koalíciós partnert keresni.

Az SVP élén 2014 óta a higgadt, hét gyermekes Arno Kompatscher áll, aki elődjével, a 24 évig kormányzó Luis Durnwalterrel szemben nem a „tartomány atyja” viselkedésmintát követi, hanem inkább racionális menedzser, aki az Európa legfejlettebbnek mondott autonómiáját igyekszik minél kevesebb konfliktussal irányítani.  A ma leggazdagabb olasz tartomány hosszú évtizedekig az osztrák-olasz állandó feszültségek színtere volt, a gondosan kicentizett egyenjogúsági törekvések azonban mára sokkal inkább az egészségügy, a gazdasági fejlődés kérdéseit helyezték előtérbe. A kettős állampolgárság megcsillantása nagyon kevesek szívét dobbantotta meg, nem véletlen, hogy a Béccsel és Rómával egyaránt jó kapcsolatokra törekvő Kompatscher inkább egy egységes európai útlevélnek látná értelmét.

Azok a dél-tiroli szélsőséges pártok, amelyek az útlevél megkétszereződésétől reméltek sikert, súlyos mandátumveszteséget szenvedtek. A 35 tagú parlamentben az Ausztriában kormányon lévő szabadságpárt leánypártja 3 képviselői helyéből egyet elveszített, a külön induló Szabadság párt pedig a 6 mandátumából 4-t. Helyettük az Olaszország egészében egyre erősödő szélsőjobboldali Lega Nord ugrott fel 11,1 százalékra a 2013-as 2,5-ről. A Lega, s vezetője, Matteo Salvini belügyminiszter nem feledkezett meg a migráns-kérdésről, sikeresen élezte személyesen is a problémát az alig 2000 menekültet számláló tartományban, főleg a nagyvárosokban. Úgy hírlik, a néppárt a Legával lesz kénytelen koalícióra lépni.  

A választások igazi meglepetését egy Paul Köllensperger nevű egykori informatikus okozta. Ő három hónapja alakította meg saját magáról elnevezett pártját, 2013-ban még az Ötcsillagos mozgalomnak volt a tagja. A vállalkozókat megcélzó, de szociális kérdésekben is érzékeny, magát középutasnak nevező mozgalom a voksok 15,2 százalékát kapta, Köllensperger szerint főként a néppárttól vett el szavazatokat.

Történelmi előzményekAz 550 ezer lakosú tartomány lakóinak kétharmada ma is német ajkú, az évszázadokig az osztrák Tirolhoz tartozó területet Olaszország 1919-ben kapta meg a Habsburg birodalom elleni első világháborús katonai sikereinek jutalmaként.

Az amerikai elnök a segélyek megvonásával fenyegeti Hondurast, Guatemalát és Salvadort az északra tartó menekültkaraván miatt.