„Áronnal tavaly közösen dolgoztunk a FINA vizes világbajnokság zenéjén – hihetetlenül rövid határidővel. Az ének, a hangszerelés, a felvétel, a keverés, az editálás is ránk hárult – nem lettünk volna kész időre, ha nem hívunk be a csapatba egy harmadik producert” – meséli Kozma Kata. „Jó, ha összeadódnak az energiák, és mindenki azt teszi bele a munkába, amiben a legerősebb. Még lendületesebbé teszi a folyamatot, hogy azonnali visszajelzést kapunk egymástól.”
A Sound Tailors tagjainak fontos, hogy kiválóan felszerelt stúdiókban, a legprofibb zenészekkel dolgozzanak. Felmerül a kérdés, hogyan lehet mindezt finanszírozni, hiszen a megrendelők teljesítés után fizetnek. „Műhelyünket úgy állítottuk össze, hogy mindhárman tudjunk ’home studio’ környezetben, akár egyidőben is dolgozni” – magyarázza Sebestyén Áron. „Partnerünk az épületben működő Pannonia Sound Studios, akiknek kisebb és nagyobb stúdiói, filmzene felvételére alkalmas feljátszótermei is vannak, így igény szerint tudjuk használni a termeket és a keverő-helyiségeket. A házban üzemeltetem – társammal, Reviczky Balázzsal – az Inspired Selection nevű zenészkatalógust is. A muzsikusok regisztrálnak egy webes felületen, a szakmai bizottságunk értékeléseket ad a profiljuk alapján, s így tudunk személyre szóló munkalehetőséget kínálni. A katalógus legjobb klasszikus zenészeiből megalapítottuk az Inspired Scoring Orchestrát, a Pannónia házi szimfonikus zenekarát. A stúdiókkal együttműködve filmzene-felvételeket szervezünk, versenyt hirdetünk, workshopokat indítunk. Ez a fajta kooperáció itthon még egyedülálló” – mondja Áron.
A Sound Tailors az AMC Networks International által meghirdetett nemzetközi pályázaton elnyerte, és így elkészíthette a JimJam gyerekcsatorna zenei arculatát, ami komoly szakmai elismerés. „A gyerekzene nem kell, hogy gügyögjön. Nem az egyszerűség, hanem a játékosság és a figyelem-mágnesként működő hangzás a fontos. Ehhez nemcsak klisé-megoldásokat (xilofon, furulya, gitár) használtunk, hanem az elektronikus hangszíneket csavargattuk addig, amíg organikus, játékos hatásuk lett” – mondja Alpár Balázs. Itt is jól működött a csapatmunka. „Volt egy mag, az ének-jingle, amit átküldtem Áronnak és Balázsnak, akik csiszoltak rajta, és pár perc múlva hangjegyzetben visszaküldték apró javítással. A hangszerelésnél majdnem készre megírtuk külön-külön a zenéket, s amelyikről úgy gondoltuk, hogy kell rajta alakítani, azt csapatban átbeszéltük” – teszi hozzá Kozma Kata.
Van esély arra, hogy a Sound Tailors a magyar filmzeneszerzés szép hagyományait is fel tudja eleveníteni? A klasszikus képzettségű Alpár Balázs optimista. „Egyre jobban figyelnek arra a fiatal rendezők, hogy a zene a hangulati aláfestésen túl még mi mindenre képes történet-mesélés szempontjából. Minél korábban elkezd együtt gondolkodni a film sztorijáról, karaktereiről a rendező és zeneszerző/hangmérnök, annál izgalmasabb megoldások születhetnek. Aki látja, milyen hozzáadott értéke lehet egy jól kitalált és nem utolsó pillanatban aládobott filmzenének, az szán is rá nagyobb keretet a büdzséből, innentől pedig már lehetőség van tartalmilag és hangzás-minőségileg is szintet lépni. Igény lesz az élő zenészek alkalmazására is, ami mindig emeli a lelkiségét egy muzsikának. Több profi stúdió üzemel Budapesten, remek akusztikával és modern infrastruktúrával. Fejlődik ez a terület, és minden adott a világszínvonalú munkához, amennyiben gyártói oldalon megjelenik az igény.”