Az utóbbi hónapok Kulturkampf-jának első állomásaként értékeli a hazai kulturális közélet Prőhle Gergely távozását a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről. A főigazgató leváltásának okai mellett utódjának kiválasztásának módjáról is kérdeztük a fenntartó minisztériumot. Hiába, választ nem kaptunk. Így nem csoda, hogy konkrét információk híján találgatások uralják a közeljövőt.
A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) meghatározó szerepet játszik a magyar kulturális életben, gyűjteményei, a hozzá tartozó szervezetek, kiállításai, hazai és nemzetközi eseményei, megemlékezései az írók, költők, könyvszakmában dolgozók és irodalomszeretők mellett rengeteg gondolkodó ember között szóbeszéd tárgyai. Fontosságát jól jelzi az is, hogy 2015-.ben például több mint 77 ezer látogatójával a kilencedik leglátogatottabb budapesti múzeum volt.
Az intézmény szakmai besorolása szerint országos múzeum, irányító szerve az Emberi Erőforrások Minisztériuma, vezetőjének kiválasztásáról az intézmény 2013-as alapító okirata rendelkezik. Eszerint a múzeum élén főigazgató áll, akit – pályázat útján – az emberi erőforrások minisztere határozott időre bíz meg, illetve vonja vissza megbízását (szükség esetén nevezi ki és menti fel), valamint gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. Idén több mint 1,2 milliárd forintos költségvetésből működik.
2016-ban a múzeum főigazgatói tisztségére két érvényes pályázat érkezett, amelyek közül a bíráló bizottság a pályázati dokumentáció és a személyes meghallgatás alapján egyhangúlag Prőhle Gergely pályázatát támogatta, így Prőhle 2017. január 1. óta vezette a múzeumot. Tisztségét öt évre nyerte el. Pályázatát nyilvánosságra hozta, a múzeum weboldalán olvasható. Ebben a tematikus súlypontok között szerepelt a tavalyi Arany-emlékév, Szabó Magda születésének 100. és a reformáció 500. évfordulója. Prőhle kontinuitás- és konszenzuskereső szándékát nem csupán az bizonyította, hogy a váltás óta együtt dolgozott elődjével, E. Csorba Csillával. Ezt jelezte pályázatának Wass Albertre vonatkozó része is, amelyben arról írt, hogy a „politikailag megosztó” irodalmi személyiség népszerűségének „végére kell járni”, illetve az őt bálványozók és a bálványt mindenképp ledönteni szándékozók csoportját is a PIM látogatójának szeretné tudni.
A magyar közélet sajátos fintora, hogy a főigazgatói pályázat tematikus súlypontjai között olvasható az a kiállítás is, amely idén nyáron a kormánypárti Magyar Időkben támadások kereszttüzébe került. „Kassák jelentőségét a bevezetőben jelzett fő célkitűzéseim szempontjából abban látom, hogy személyén keresztül be lehet mutatni a baloldali gondolkodás összetettségét, a hiteles baloldaliság hányatott sorsát a XX. században, vagyis rá lehet mutatni az irodalom és politika ellentmondásos viszonyára.”
A több hónapos vita eldőlt, október 4-én hivatalossá vált, hogy a volt diplomata, államtitkár Prőhle Gergely távozik a múzeum éléről. A Népszava a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériumától választ vártunk a kérdésre: A múzeum vezetőjének mandátuma még nem járt le, megbízása miért indoklás nélkül szűnik meg? A minisztérium rövid közleményt küldött válaszul: „November 1-i hatállyal a Petőfi Irodalmi Múzeum Főigazgatójának vezetői megbízatása Prőhle Gergely és az Emberi Erőforrások Minisztériumának közös megegyezésével megszűnik. Kulturális területen végzett eredményes tevékenységét az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiemelten hatékonynak tartja, egyben köszönetet kíván nyilvánítani az eddigi munkájáért.”
A kulturális közélet szereplői aggódva várják a folytatást. Latolgatások, szóbeszédek egy szélsőséges irodalomtörténész esélyéről és győzködő telefonokról, amelyek azoknak könyörögnek a vezetői poszt elvállalásáért, akiket kollaboránsnak, de még éppen elfogadhatónak tartanak. A Népszava konkrét kérdéseket tett fel a fenntartó minisztériumnak: - Milyen módon választják ki az utódot?; - Amennyiben pályázat útján döntenek, milyen feltételeknek kell megfelelnie az utódnak?; - Kik bírálják el a pályázatokat és döntenek a jelentkezőkről, illetve létezik-e szakmai tanácsadó testület, amelynek véleményét a minisztérium figyelembe veszi?
Választ éppúgy nem kaptunk egyik kérdésre sem, ahogy ígéretet sem arra, hogy később talán felelnek rájuk. Pedig az idő szorít, a múzeum főigazgatójának kiválasztására mindössze három hét maradt.