;

Bioritmus;immunrendszer;ősz;vitaminok;

Illusztráció: Pexels

- Máris fárasztó az ősz – Turbósítsunk természetesen!

A tanévkezdés megviseli a gyerekek immunrendszerét. A támogatása, megerősítése azért is fontos, hogy minél kevesebbet legyenek betegek, ehhez a dietetikus a természetes vitaminforrásokat ajánlja.

A fertőzéseket teljesen ugyan nem lehet megelőzni, sőt azt is szokták mondani, hogy gyerekkorban az immunrendszer fejlődéséhez szükségesek is, de jobb, ha iskoláskorban már ellenállóak a gyerekek. 

Legyen kétfrontos a támadás!

A vastagbél az emberi immunrendszer legbefolyásosabb szerve, ezért ennek egészséges működésére is oda kell figyelni. Ehhez például elegendő mennyiségű rostot kell fogyasztani, például ha len-, szezám- és napraforgómagot és akár mandulát ledarálunk, a ragacsos port pedig szendvicsre szórjuk, még a válogatós gyerekek is megeszik. 

Inkább természetes vitamint

A dietetikus azt ajánlja, első körben ne vitaminkészítményekhez nyúljunk, mert a kémiai előállítás következtében nem tudnak annyira hasznosulni, mint a természetes formájúak. A felszívódásuk szempontjából nagyon fontos az is, hogy milyen környezetben jutnak be a szervezetbe, mert egymás hatását tudják erősíteni, illetve az élelmiszerekben lévő bizonyos fehérjék, zsírsavak, szénhidrátok is segítik a hasznosulásukat. A vitaminkészítményeket inkább csak akkor alkalmazzuk, ha a gyerek nem hajlandó például semmilyen „egészséges” ételt enni – mondta a Népszavának Barcza Zsuzsanna

A leghasznosabb élelmiszerek ősszel a színes zöldségek és gyümölcsök, amelyek számos flavonoidot, antioxidáns természetű anyagot tartalmaznak. Ezek bizonyos vitaminok előanyagai, vírus- és baktériumellenes hatással is rendelkeznek, vagy kimondottan stimulálják is az immunrendszert. 

Illusztráció: Pexels

Az egyik legmagasabb antioxidáns tartalmú zöldségféle a cékla. Ha a gyerek hajlandó megenni, érdemes nyersen is fogyasztani, például lereszelve és citromlével, mézzel és köménymaggal vagy szerecsendióval ízesítve, remek, pikáns pürét keverhetünk. Sütve-főzve húsok körete is lehet. Bár hőkezelés hatására a C-vitamin tartalma elillan, antioxidánsként továbbra is jó szolgálatot tesz, ráadásul a bélrendszert támogató hatása úgy a legerősebb, ugyanis a benne lévő pektin nevű, folyékony rost hőkezelés hatására aktivizálódik és a komoly gyulladáscsökkentő hatása mellett a salakanyagok távozását is természetes módon segíti.

A kék- vagy vörös szőlő is gazdag antioxidánsokban, a felnőttek ezt, időnként és mértékkel, jó minőségű vörösborral is helyettesíthetik. Hasznos színes étel még a vörös káposzta is, aminek egyrészt a rostanyagai segítik a bél- és az immunrendszert, másrészt a benne található C-vitamin és flavonoid-tartalom miatt ajánlott a fogyasztása. A savanyú káposzta és a leve is áldásos hatású, az erjedési folyamatok következtében olyan anyagokat tartalmaz, amelyeket a vastagbélben élő baktériumok jól tudnak használni. 

Az ősszel termő csipkebogyó nagyon magas C-vitamin és antioxidáns-tartalommal rendelkezik, de ha leforrázva teát készítünk belőle, az előbbit teljesen elveszti. Érdemes ezért inkább ledarálni és hideg vagy langyos vízben áztatva készíteni a teát, vagy alacsony hőkezeléssel gyártott lekvárt vásárolni. Ebből egy kiskanálnyi fedezi a gyerekek napi C-vitamin szükségletét. 

Illusztráció: Pexels

Divatos és szintén magas C-vitamin tartalmú bogyós növény a homoktövis, amelyet a csipkebogyóhoz hasonlóan érdemes felhasználni, de kereshetünk százszázalékos koncentrátumból álló szörpöt is. Mézzel édesített változatot is választhatunk, mert annak vírus-, illetve baktériumölő hatása is hasznos. Ízesítésre használhatunk gyömbért is, ami szintén számos jótékony hatással rendelkezik. A gyerekek kihűlt teájába reszelhetünk vagy dobhatunk egy kis darabot. Az közismert, hogy a citrom és a grapefruit gazdag C-vitaminban, a belőlük készült, százszázalékos tisztaságú illóolaj pár cseppje is jó ízesítője lehet a langyos teának.

A cukor nélkül készült aszalt gyümölcs, például sárgabarack, szilva is magas antioxidáns tartalmú, ezért önmagában vagy langyos vízbe áztatva a levével együtt is fogyasztható.

A sütőtök és a sárgarépa is hasznos, mert karotinoidokat tartalmaznak, készíthetünk belőlük pürét is, amivel például narancssárga galuskát is készíthetünk. Magas a pektintartalmuk is, ezért fontos, hogy sütve vagy főzve együk.

A jövő, sőt, a jelen kampánytanácsadói már nem szlogeneket találnak ki, hanem meghackelik a szavazók agyát. Az arcelemző szoftver képes felismerni és mérni az érzelmeket és hangulatokat. Politikusok képeit pedig olyan attribútummal párosíthatják, mint „megbízható”, „jól ismert” vagy „hasonló az értékrendje az enyémhez”.