;

labdarúgás;Bajnokok Ligája;

- BL-döntőt rendeznének New Yorkban

Komoly esély van rá, hogy 2021-ben az amerikai nagyváros lesz a helyszíne a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a tárgyalások már zajlanak a háttérben.

Meglepő hírt tett közzé az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) médiapartnere, a spanyolországi futball közvetítési jogokat értékesítő Mediapro. Jaumes Roures, a cég ügyvezető igazgatója egy rádióinterjúban beszélt arról, hogy az UEFA komolyan gondolkozik azon, hogy a sportág és a BL további népszerűsítése céljából New Yorkba vagy másik amerikai nagyvárosba vinné az első számú európai klubtorna fináléját. Roures elmondta, hogy 2016 óta napirenden van ez a téma.

Még nagyobb volt a meglepetés, Aleksander Ceferin, az UEFA elnökének reakcióját hallva, aki egyáltalán nem cáfolta az elhangzottakat.

„Portugáliából Azerbajdzsánba majdnem annyi ideig tart a repülőút, mint New Yorkba, érdemes komolyan elgondolkozni ezen a lehetőségen” – mondta a sportvezető.

Hozzátette, legkorábban 2021-ben lenne lehetőség Európán kívül megrendezni a finálét, mivel a következő két évre már megvannak a helyszínek: 2019-ben az Atltético Madrid új arénájában, az Estadio Metropolitanóban, 2020-ban pedig Isztambulban, az Atatürk Olimpiai Stadionban lépnek pályára a döntőig eljutó csapatok.

„A Bajnokok Ligája a világ legjobb terméke – hangsúlyozta az UEFA első embere. – Akkor is, ha egy európai sorozatról van szó, muszáj más piacokra is gondolni. Az amerikai földrész nemcsak üzleti szempontból nagyon vonzó. Az Egyesült Államokban egyre népszerűbb a sportág, folyamatosan nő az érdeklődés, haladnunk kell a korral.”

Nemcsak az UEFA nyit az amerikai piac felé. A spanyol liga a következő szezonban bajnoki mérkőzéseket rendezne Észak-Amerikában. Kötött is egy szerződést erről Javier Tebas, a liga elnöke a Relevant nevű médiacéggel, a tizenöt évre szóló megállapodás egyelőre idényenként egy bajnokiról szól, de ez a szám menet közben változhat. A bökkenő, hogy a liga erről nem egyeztetett sem a klubokkal, sem a szövetséggel (RFEF).

„A megállapodás a mi jóváhagyásunk nélkül egy semmit sem érő papír – jelentette ki Luis Rubiales, az RFEF elnöke. – Ilyen ügyben nem lehet egyedül dönteni, ezt a témát minden érintettel meg kell beszélni, és csak akkor szabad szerződést aláírni, ha minden érdekelt megismerte és elfogadta a feltételeket.”

A spanyol profi klubok szervezete (AFE) is elítélte a liga elnökének „magánakcióját”.

„Velünk senki sem tárgyalt, pedig a történet rólunk szól, felháborítónak tartjuk, hogy ilyesmi megtörténhet – hangsúlyozta David Aganzo, az AFE elnöke. – Mindenről lehet beszélni, de amíg nem tárgyaltak velünk, addig semmilyen minket érintő döntést nem fogadunk el.”

Szuperkupa a nagyvilágbanA szezont fölvezető Szuperkupa-mérkőzéseknél volt már példa arra, hogy az előző szezon bajnoka és kupagyőztese Európán kívül mérkőzött meg egymással. A spanyol Szuperkupáért idén nyáron első alkalommal Marokkóban, Tanger városában rendezték meg a találkozót, melyet a Barcelona 2-1-re nyert meg a Sevilla ellen. Olaszországban már komolyabb hagyományai vannak a földrész elhagyásának a Szuperkupában: 1993-ban a Milan Washingtonban nyert 1-0-ra a Torino ellen, 2002-ben Líbiában, Tripoliban a Juventus a Parma felett aratott 2-1-es sikerrel hódította el a trófeát. Egy évvel később ismét az Egyesült Államok, East Rutherford volt a Szuperkupa-találkozó helyszíne. 2009-ben, 2010-ben és 2012-ben Pekingben, 2014-ben és 2016-ban Dohában, 2015-ben Sanghajban csapott össze az olasz bajnok a kupagyőztessel. 

Parádés vereséget aratott a Nemzetek Ligája nyitányán a magyar válogatott: Tamperében 0-1-re nyert. Ha úgy hiszik, szórakozom, tévednek. Pusztán arról van szó, hogy azt kell tapasztalnom: jó néhányan valóságos dicsőségként aposztrofálják a finnek elleni vereséget.