emlékezet;

- Világos után sötétség

Október 6-án — fájdalmas módon — jobbára csak október 6-ára emlékezünk. Pedig az odavezető 15-16 hónap eseményei mellett sem mehetünk el szótlanul. Különösen annak tekintetében nem, hogy a magyar szabadságharcban Angliától Szerbiáig, Lengyelországon át szinte minden nemzetség és nemzetiség részt vett. Tábornokok és közkatonák egyaránt. Rájuk, mindannyiukra kell emlékeznünk. És nem csak október 6-án. Lehetne ez akár augusztus 22-e vagy akár október 25-e is. Ugyanis a megtorlásnak nemcsak azon a napon voltak áldozatai, hanem előtte és utána is. Tábornokok és közkatonák egyaránt.    

Haynau a tábornoki karból elsőként Ormai (Auffenberg) Norbert — cseh származású — honvéd ezredest akasztatta fel augusztus 22-én. Október 25-én Kazinczy Ferenc fiát, Kazinczy Lajos tábornokot (egyesek szerint ezredest) lövette agyon. Lenkey János tábornok csak azért úszta meg a kivégzést, mert az aradi vár börtönében embertelen körülmények között volt „élve eltemetve", és ennek betudhatóan ott is halt meg, megelőzve a Haynau által neki szánt sorsát. Végül 1850. február 19-én Ludwig Hauk alezredes, Bem tábornok hadsegéde zárta a tábornoki megtorlások sorát.   

Ha már emléket állítunk a vértanúságot vállaló hősöknek, akkor mindegyikükről meg kell emlékeznünk, mindegyiküknek meg kell adnunk az emlékezés tiszteletét. A szabadságharc leverését követően ők négyen is az életükkel fizettek azért a nemes eszméért, amiért a tizenhárom társuk. Mint ahogy illik megemlékezni azokról a hősökről is, akik arra kényszerültek, hogy az emigrációt válasszák a hazájuk helyett. Akiket távollétükben ugyancsak halálra ítélt a Habsburg abszolutizmus. Bem József, Klapka György, Kmetty Károly, Mészáros Lázár, Perczel Mór, Türr István, Vetter Antal. Csak néhányan a sok közül. 

Ők is hősök és áldozatok voltak. Különös tekintettel arra, hogy hiába volt 1867-ben kiegyezés, az emigránsokat továbbra is ellenségnek tekintette és (némelyiküket) titkosrendőrséggel figyeltette az osztrák birodalom. Ezért nem csak október 6-áról és nem csak a tizenhármakról kell emlékeznünk. 

Október 6-a üzenete a szabadság. Ezért ennek a napnak és az odavezető útnak vezérlő csillagként kellene lebegni a szeme előtt mindazoknak, akik 1848 eszmeiségéből táplálkozva szembemennek az üzenetével. Haynau leverte azt a forradalmat és szabadságharcot, amelyet azért indítottak, hogy kivívják a szabadságot. Világos után a vérzivataros sötétség jött el a magyar történelemben.

A mai hatalom furcsán átértelmezte a szabadságot, és az érte folytatott harcot is. Fülkeforradalmat és szabadságharcot indított azért, hogy ne legyünk szabadok. Hát ezért nem vállalták volna a mártíromságot hőseink.

Haynau elsőként Ormai (Auffenberg) Norbert honvéd ezredest akasztatta fel augusztus 22-én