Csökkenő nemi hormonok, fokozódó panaszok
A menopauza komoly változásokat hoz a nők életébe fizikai és lelki téren is. Lezárul egy korszak, és nagyon kellemetlen panaszok jelentkezhetnek. A klimax nem egyik napról a másikra tör ránk, hanem hosszú ideig - akár 10-15 évig - is eltarthat – mondta dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.
Kezdetben csupán a progeszteron szintje csökken, és ösztrogéndominancia alakul ki, később megfogyatkozik az ösztrogén mennyisége, míg végül egyre gyakoribbá válnak az anovulációs ciklusok, majd teljesen meg is szűnik a peteérés, a menstruáció. A változókorban sok panasz nehezítheti a mindennapokat, kinél kisebb, kinél nagyobb mértékben. A legjellemzőbb tünetek: a hőhullámok, a csökkent melegtűrés, a fokozott izzadás, az alvászavarok, a depresszió, a libidó hiánya és a hangulatzavarok.
Nyáron rosszabb
A kánikula sok egészséges embert is megvisel, így nem is csoda, hogy azok, akiknél óriási hormonális változások zajlanak, komoly problémákkal küzdenek. A változókor tünetei ugyanis nagyon hasonlóak a nyári hőség okozta panaszokhoz, a kettő együtt pedig fokozza a panaszokat. Vannak olyan készítmények és praktikák, amelyekkel könnyebben át lehet vészelni a legmelegebb napokat is.
Sokan úgy gondolják, hogy a hormonterápia egészségtelen, ám ha a kezelésnek nincsenek ellenjavallatai, például trombózishajlam, akkor ezek a készítmények nagy segítséget jelenthetnek, ráadásul több tanulmányban is bebizonyították, hogy így a csontritkulás mértéke is csökkenthető – mondta dr. Hetényi Gábor.
Akik inkább a természetes megoldásokban hisznek, azok gyógynövényekkel mérsékelhetik a panaszokat. Az orbáncfű például nagyon hatásos idegnyugtató és az alvászavarok ellen is kiváló, a hőhullámok ellen vörösherét szoktak javasolni, a jamgyökér pedig a klimax szinte összes tünetét enyhíti.
Érdemes könnyű, jól szellőző anyagú ruhákat viselni. Fehérneműből is jobb ilyet választani, mert nyáron megnő az intim fertőzések esélye is, főleg klimax tájékán, ezért fontos odafigyelni a megelőzésre. Ebben nagy segítséget jelentenek különböző probiotikumok is, amelyekkel fenntartató a hüvely normál Ph-egyensúlya, és lactobacillus tartalmuknál fogva megakadályozzák a kórokozók elszaporodását.
Az életmód is segíthet
A sokat emlegetett egészséges életmód a változókorban is nagyon fontos, ez magában foglalja a tudatos étkezést és a rendszeres testmozgást. Ezekre nyáron és a változókorban is oda kell figyelni. Fontos, hogy naponta igyunk meg legalább három liter folyadékot, lehetőleg vizet, együnk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, valamint a kora reggeli, illetve az esti órákban mozogjunk. Ezzel nemcsak az egészséget óvjuk, de a közérzetét is pozitívan befolyásolhatjuk.