festmény;WWF;természetvédelem;

- Kilométeres festményt csodálhatunk kedden a budapesti Duna-parton

A Duna élővilágának fontosságára hívják fel a figyelmet a Carl Lutz felső rakparton megtekinthető, hatalmas festménnyel, amely egy szerb származású művész munkája.

A művészet és a természetvédelem kapcsolódik össze egy napra a budapesti Carl Lutz felső rakpart Margit híd és Árpád híd közötti szakaszán. Egy kilométeres festményt állítanak ki a Dunáról, a Duna mentén. A több mint 60 összefűzhető tekercsből álló festmény a szerb származású Ana Tudor festőnő munkája, amely egy nemzetközi turné állomásaként lesz látható a rakparton. A Duna Művészete (Art of Danube) című kezdeményezést a németországi vadvédelmi Egyesület (Association for Wildlife Protection) támogatja, azzal a céllal, hogy a Duna folyása mentén 14 városban és 8 országban mutassák be az alkotást A Fekete erdőtől a Fekete tengerig című pop-up kiállítás keretében. A WWF Magyarország együttműködésében megvalósuló eseménnyel hazánk és a térség legnagyobb folyójának jelentőségére, a folyóban és árterein található fajok megóvásának fontosságára hívják fel a figyelmet. A festmény kedd reggeltől a koraesti órákig lesz megtekinthető a járda és kerékpárút felőli részen. „A művészettörténetből is ismert, hogy a festészet gyakran a természetből nyeri az inspirációját. Azt gondolom, ezeket a kérdéseket egyszerűbb ilyen jellegű, meghökkentő, művészi dolgokkal megvilágítani” – mondta lapunknak dr. Bogyó Dávid, a WWF Magyarország vizesélőhely-védelmi projektvezetője.

A projekt lehetővé teszi a teljes Duna-medencében hogy a szakemberek, a média, és legfőképp a helyi polgárok értesüljenek róla: a természeti értékek leromlása emberi döntések következménye, amelyeket a társadalom tevékenysége okoz – hangsúlyozta Bogyó Dávid, kiemelve, a Duna a világon a leginkább nemzetközi folyam, melynek legtöbb problémája az összes jelenlévő országban hasonló, s így nemzetközi együttműködések nélkül nem oldható meg. „A célunk az, hogy a megfelelő eszközökkel felhívjuk a figyelmet a kérdésre, és egyre többen legyenek azok, akik a saját, szűkebb környezetükben képviselik azt az értékrendet, hogy óvják természeti értékeinket. Úgy hiszem, ez minél nagyobb támogatottságot nyer a társadalomban, annál inkább lehet hatással a döntéshozókra is.” 

Az élővilág, és a Duna szeretete köti Ana Tudor, festőnőt is a projekthez. A művész munkáit már több országban is kiállították, viszont ez alkalommal olyan alkotást szeretett volna készíteni, amellyel otthonát és az azt körülölelő folyót is népszerűsíti. A hatalmas kiterjedésű, a világon is egyedülálló festmény három év alatt készült el a helyi üzletek művészeti kellékei, valamint az alkotó családja, barátai segítségével. A vajdasági kisvárosból származó művésznő életének nagy részét Horvátországban töltötte, később mégis visszatér szülőföldjére, ahol azóta a számára annyi gyerekkori emléket őrző Dunának és a védelemre szoruló növény- és állatvilágának szenteli festészeti tevékenységét. „Az egy kilométer hosszú, nyolcvan centiméter magas festmény megdöbbentő, nem szokványos megközelítést tartalmaz. Nagyon jól szimbolizálja, hogy a folyam nagyon hosszú, ábrázolja a különböző folyószakaszokat, a forrást, a torkolatot” – hangsúlyozta Bogyó Dávid. „A festmény grandiózussága jól kifejezi, hogy milyen meghatározó a Duna a régióban. Ökoszisztéma szolgáltatásai – a parti pihenés, a horgászat, az ivóvízkészlet, az esti kiülős beszélgetések – összességében nagy hasznot hajtanak a társadalomnak, melyeket nehéz pénzben kifejezni.”

Az Oscar-díjas színész szerint a társadalmat átitatja a méreg, sokfelé sérül a demokrácia, a mozi pedig háttérbe fog szorulni a streaming miatt.