Ha a Stop Soros!-ról van szó, a keresztény és polgári értékrendű Fidesz nem szégyell Rákosi Mátyás érvrendszeréhez és tárgyalási kelléktárához visszanyúlni. Újraértelmezték ugyanis Rákosi hírhedt „Aki nincs velünk, az ellenünk van!" -axiómáját: Puskás Imre pártszóvivő hétfőn a közmédiának nyilatkozva azt mondta, ha az ellenzék nem támogatja a "Stop Sorost", azzal azt bizonyítja, hogy Soros György zsoldjában áll.
Puskás elismételte a sokszor hangoztatott és soha nem bizonyított állítást is, hogy „a Soros-hálózat azért támadja a Stop Soros-törvénycsomagot és az alkotmánymódosítást, mert be akarják telepíteni a bevándorlókat Európába”. Arról is határozott véleménye volt, hogy az Amnesty szervezésében hétfőn 50 civil szíves léggömbbel tüntetett a megfélemlítőnek és kirekesztőnek tartott törvényjavaslat ellen – a szóvivő szerint ez is csak a Soros-hálózat aknamunkája.
A kormány barát-ellenség felismerő rendszere alapján jelenleg csak a Jobbik nem gyanúsítható meg Soros-háttérrel. Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese hétfőn egyértelműen jelezte: a frakció jelenlegi formájában nem támogatja sem az alaptörvény-módosítást, sem a "Stop Soros" törvénycsomagot. Nemet mondott a DK, és hasonlóan nyilatkozott a napokban az LMP és a Párbeszéd vezetősége is, a Jobbik viszont nem zárkózott el teljes mértékben a csomagtól, mint képviselőjük Mirkóczki Ádám május 30-án megjegyezte, megvárják, hogyan formálódik tervezet a parlamenti viták során.
A parlament kedden vitatja meg az emberi jogi szervezetek munkáját ellehetetlenítő, a jogvédőket kriminalizáló javaslatcsomagot. ha ez megtörténik, a rászorulók, menedékkérők segítői börtönbe is kerülhetnek – egy év börtön járhat például egy menekültnek adott szendvicsért, takaróért is Mint a Magyar Helsinki Bizottság figyelmeztetett, a törvény a bírósághoz fordulás jogát is korlátozná: ha egy jogvédő ellen büntetőeljárás indul, azzal kitiltható a tranzitzónából.
Egy külföldi menekült egyedül, szakmai segítség nélkül biztos, hogy nem tud boldogulni a hazai jogrendszerben. Ilyen fokú jogkorlátozás legutóbb az ötvenes években történt Magyarországon – mondta a Stop Sorosról hétfőn Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság (MHB) társelnöke, aki szintén beszédet mondott az Amnesty Kossuth téri tüntetésén.