A megszokott győzelmi indulók helyett meglepően pesszimistán fogalmazott Orbán Viktor a kötcsei polgári pikniken: a miniszterelnök nem beszélt egyértelmű megszorításokról, de újabb gazdasági válságra számít – épp ezért tárcavezetői sem kérhetnek majd tőle plusz 10-20 milliárdokat, mert nem fog adni.
Orbán vasárnap a a Dobozy kúrián tartott iránymutatást, hallgatósága ezt összegezte később az ATV-nek: mint idézték, a miniszterelnök európai pénzügyi válság jelének látja, hogy a francia államadósság korábban 72 százalékos volt, most pedig a statisztikák szerint 80 százalék fölött jár – de rontják majd a helyzetet az európai autóiparra kirótt amerikai védővámok is.
Orbán állítólag arra sem lát reményt, hogy az Európai Unió feloldaná az oroszokra kirótt szankciókat, amik enyhítenének a helyzeten. „Beszorulunk az orosz szankciók és az amerikai protekcionista intézkedések közé, azaz beszorulunk Putyin és Trump közé”- összegezte a várható eseményeket.
Az egyházak is búcsúzhatnak a pluszpénztől
Mindez összefügghet azzal, hogy zajlik a tárcák „felkészítése” Orbán részéről, azaz a miniszterekkel már konzultál a miniszterelnök arról, hogy a 2018–2022 közötti ciklusban „nem fognak azzal a bőséggel találkozni, mint a választások előtt", a helyzet ugyanis megváltozott: eddig, ha arról esett szó, hogy például az Operaház felújítása 4 milliárddal többe kerülhet, ez nem volt probléma, de még az sem, ha 10-20 milliárdos többletigényekről, plusz forrásokról szóltak a tárcák kérései. Akkor az volt a válasz, hogy „nem baj, megoldjuk”. Most viszont úgy tűnik, Varga Mihály a költségvetés előkészítésével "behúzta a féket", és nem lesz az elkövetkező években olyan sem, hogy például az egyházak kapnak az év végén több tízmilliárdot – hangoztatta a csatorna egyik forrása.
Keményen fogalmazott Kövér László is: a fideszes házelnök szerint „a legnehezebb négy évünk következik”. A kötcsei piknik egyes résztvevői szerintezzel Kövér László ráerősített az Orbán Viktor által elmondottakra, de ő nem fogalmazta meg konkrétan, hogy miben áll az előttünk álló ciklusban a „nehézség”. Viszont volt, aki azt olvasta ki a beszédéből, hogy azért lesz a legnehezebb Orbán Viktor negyedik kormányzása, mert „olyan magasan vannak az elvárások", hogy nagyon nehéz lesz kezelni majd a jogos és indokolt igényeket is a Fidesz-KDNP képviselők részéről vagy a jobboldali holdudvarban felvetett nagy ívű elképzeléseket kielégíteni.
Kultúrharc, térfoglalással
A miniszterelnök Kötcsén egyértelműen megfogalmazta azt is, hogy mit vár a kormányával szimpatizáló, illetve azt támogató jobbközép értelmiségtől: „minőséget, teljesítményt és térfoglalást”.
Mindez üzenetértékű lehetett a nagy elvárásokat megfogalmazó jobboldali kulturális közegnek is, hiszen például –a csatornának nyilatkozó forrás szerint– ők kultúrharcot várnak minden területen, ami az olvasatukban azt jelenti, hogy például az Operaházban vagy éppen a Petőfi Irodalmi Múzeumban a jobboldali konzervatív értékeket képviselő művészek jelenjenek meg. (Ismert, hogy a Magyar Idők hasábjain Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója ellen korábban Konrád György születésnapjának megünneplése után, most pedig Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója ellen indult értékalapú támadás.)
Keresztény-konzervatív pályázók előnyben
A miniszterelnök Kötcsén beszélt az értékalapú megmérettetésről is ha egy bizonyos pozícióra két jelentkező van és a teljesítményük alapján egyformán kimagaslóak, akkor nyilvánvalóan az értékválasztás legyen a szempont, azaz a keresztény-konzervatív pályázó nyerje el a posztot. Hozzátette ugyanakkor: nem szeretne egy olyan kormánynak a feje lenni, amelyik azt támogatná, hogy a gyengébb teljesítmény nyerjen. Ezt a közönség megtapsolta. Ha a jobboldali táborhoz tartozó aspiráns gyengébb teljesítménnyel és szakmai múlttal bír, akkor a másik pályázó legyen értelemszerűen a győztes - tette hozzá Orbán.