Bármelyik ízületünkben jelentkezhet hirtelen fájdalom. Ennek enyhítésére mindig ugyanazt: dinamikus hűtést kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy jeges mirelit zöldséggel vagy hideg vizes borogatással, legfeljebb 2-3 percig lehűtjük a fájdalmas területet, utána húsz percig engedjük visszamelegedni, majd ismét jöhet egy rövid hűtési, utána pedig újra a melegedési fázis. A fájdalom megjelenése utáni 48 órában végzett értréninggel eredményesen minimalizálhatjuk a szövetközi vérkiáramlást – mondta Dr. Pál Mónika reumatológus szakorvos a Népszavának.
A sérülést követő két napban ajánlott vény nélkül kapható diklofenát-, paracetamol-, ibuprofen- vagy szaliciláttartalmú gyulladáscsökkentő tablettát is bevenni. Éjszakára gyulladáscsökkentő krémes borogatást is lehet alkalmazni. A vízszintesnél magasabbra polcolás is segít, mert megakadályozza a további szöveti kiáramlást.
Illusztráció: pexels.com
Sokat segíthet a fájdalmas ízületeken a helyesen felhelyezett kineziotape is. A speciális tapasz – megfelelően felragasztva - aktívan megtámasztja, és folyamatosan ingerli a sérült testrészt, amivel elősegíti a szervezet öngyógyító folyamatainak beindulását. Hatására a szövetek fellazulnak, a nyirokfolyadék áramlása intenzívebbé válik, javul a vérkeringés, és csökken a fájdalom. És használhatunk támasztó pántokat is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a fájdalom másnapra fokozódik, illetve ha 2-4 napon belül nem enyhül jelentősen. Az orvosi kezelés további gyógyszeres pakolásból, fiziko-, ultrahang-, vagy lökéshullámterápiából, vagy injekciós kollagénterápiából állhat. Utóbbi kettő a regenerációs folyamatokat segítve gyorsítja a gyógyulást, csökkenti az aktivitásból kieső időszakot. Akkor kezdhetünk újra - fokozatos terheléssel – sportolni, ha megszűnik a fájdalom a mindennapi mozgásnál.