Bioritmus;légzés;légzésfigyelés;

Illusztráció: AFP

- Nagyanyáink bölcsessége: vegyünk nagy levegőt!

Nem foglalkozunk a légzéssel, megelégszünk azzal, hogy életben tart, pedig, ahogy nagyanyáink mondogatták: ha nagy levegőt veszünk, minden jobb lesz. Már a megfigyelése és a tudatosítása is hatalmas változásokat eredményez, fizikailag, lelkileg és energetikailag is.

A légzés jelentősége óriási, mégis alig foglalkozunk vele; gyakran csak az életben maradáshoz éppen elegendően, felületesen veszünk levegőt. Pedig ha kicsit is tudatosabbak lennénk, jelentősen növelhetnénk a teljesítőképességünket és csökkenthetnénk a stressz-szintünket – mondta Bogdán-Molnár Virág jógaoktató a Népszavának. Ha úgy döntünk, elkezdünk odafigyelni a légzésünkre, már napokon belül hatalmas változásokat tapasztalhatunk: enyhül a fáradtság, a levertség, akár a fejfájás is, de javul a lelki, mentális és az energetikai állapot is. A légzés és az életünk minősége ugyanis erőteljesen hat egymásra.

Figyelni is elég

„Döbbenetes, hogy ennek, az egész életünket végigkísérő folyamatnak a tudatosítása mennyire el- és kilazít” – mondta a jógaoktató. Már az is kiegyensúlyozó hatású, ha különböző szituációkban - munka, evés, beszélgetés, sportolás, pihenés közben - felfedezzük: lélegzünk. Nagyon izgalmas ez például vezetés közben, amikor jóformán levegőt sem veszünk. A feszült, készenléti állapotban az orrunkon keresztül szívunk be egy keveset. Ha kicsit oda tudunk figyelni, hogy mélyebben lélegezzünk, minden könnyebbé válik: a dugó és a kellemetlenségek elviselése is.

A légzésfigyelés hatására a szervezet kellemesebb, lassabb, mélyebb, áramlóbb működésre „kapcsol”. A levegővétel hullámzását figyelve az elme elcsendesedik, megnyugszunk, oldódnak a pszichés feszültségek, fokozódik az energiaáramlás, hatékonyabbá és kreatívabbá válunk, de még az öngyógyító folyamatok is beindulnak. Érdemes megszoknunk, hogy mindig – akár veszekedés vagy intim helyzetek közepette is - megfigyeljük, hogyan lélegzünk. Jó módszer, ha reggel csak néhány perces légzésfigyelés után kelünk ki az ágyból. Mondogathatjuk is: „tudatosítom, hogy be-, és kilélegzem”, ez irányítja, és nem engedi kiskutyaként ugrándozni az elmét.

Illusztráció: AFP

Illusztráció: AFP

Mindez óriási lépés az önismeret és az egészség, valamint a boldogság magasabb szintje felé is, mert kicsit kívül tudunk helyezkedni az életünk sodrásán, fölé emelkedünk, nem vonódunk be annyira, ezáltal védettebbé válunk. A puha, lágy légzés boldogabbá tesz: oldja a szorongást, javítja a depressziós állapotot – nem véletlenül mondogatták nagyanyáink, bármi is történt: vegyünk nagy levegőt.

Bogdán-Molnár Virág szerint már az iskolában is tanítani kellene a légzés jelentőségét, játékos feladatokkal érdemes hozzászoktatni a gyerekeket a tudatos légzésfigyeléshez; el lehet például játszani, hogyan lélegzünk, amikor mérgesek, szomorúak vagy vidámak vagyunk, így megtanulhatják a szabályozását is.

Az MTA-DE Lendület Sejtmetabolizmus Kutatócsoport tagjai olyan változásokat figyeltek meg emlődaganatos betegek bélflórájában, az úgynevezett bélmikrobiomban, amelyek egy székletből kiinduló, otthon elvégezhető daganatdiagnosztikai eljárás alapját adhatják. Eredményük rámutat arra is, hogy bélflóránk egészségének megőrzése szervezetünk más részeire is jótékony hatással lehet - derül ki a Magyar Tudományos Akadémia hírleveléből.