„Lássuk van-e még morál a világon?” Ezt a mondatot halljuk a Koldusopera című előadásban és rögtön meg is adhatjuk rá a választ. Mindenki tetszőlegesen és saját vér mérséklete szerint. Különösen a mostani választás éjszakáján bizarrnak tűnt a kérdés, a TRIP és a Színházművészeti Egyetem koprodukciójában létrejött előadásnak ugyanis erre a napra esett a premierje. Novák Eszter negyedéves „zenés szakirányú színművész osztálya” időnként meg is szakította a produkciót, hogy tájékoztassák a publikumot a választás aktuális eredményéről. Ezt az egyik szereplő tette meg és beolvasta az aktuális részvételi adatokat, más még nem állt rendelkezésre, majd később közölte, hogy a tapsrendig biztos nem tudhatjuk meg az eredményeket, mert azok várhatóan nem érkeznek meg. A bejelentést jókora derültség fogadta.
Lockit Kurucz Dániel alakítja, Peachum szerepében Imre Krisztián látható
Novák Eszter és a hallgatói nem a nagyon is ismert Bertolt Brecht - Kurt Weill változatát játszották a Koldusoperának, hanem az eredeti XVIII. századi John Gay és Johann Christoph Pepusch által jegyzett verziót. Már önmagában ez is izgalmas vállalkozás, arról nem beszélve, hogy a változathoz barokk zene társul, amit meg is kellett szólaltatni, ezért egy komplett zenekar is közreműködött az előadásban, mégpedig remek színvonalon. A növendékek pedig bebizonyíthatták, hogy képesek előadni a nem könnyű dalokat. Ezek teljesen másként hatottak, mint a Kurt Weill songok, de ez nem azt jelenti, hogy zeneileg ne lennének igényesek, bonyolultak, sőt. Ezek elsajátításában az osztály másik vezetője, Selmeczi György érezhetően hathatósan segített a diákoknak.
Jó a helyszín: a TRIP egykori tengerjáró hajó Budán. És jó a díszlet: egy hosszú kifutót ülünk körbe, ez torkollik a színpadba. De nagyon sok minden közvetlen közel zajlik hozzánk, például a koldusok dalát úgy adják elő a játszók, hogy érezzük a leheletüket, csaknem megérintenek minket.
A frissen fordított dalszövegek nagyon ütősek, szó van bennük ragadozó politikusokról, bűnről, korrupcióról és a már emlegetett morálról, illetve annak hiányáról. A mű szerzője is megjelenik, néha beleszól az előadásba, vitázik a rendezéssel. Az előadás legnagyobb erénye az a fantasztikus energia és játékkedv, amely árad a szereplőkből. Novák Eszternek különleges képessége van összeállítani egy színművészetis osztályt. Különböző karakterek válnak az irányítása alatt egy csapattá. Mégpedig nem is akármilyenné és a mostaniaknak még van egy évük az egyetemen…
A főbb szerepekben Imre Krisztián, Brasch Bence, Bori Réka, Czvikker Lilla, Széles Flóra és Józsa Bettina egyaránt kiválóak, de a többiek is óriási alázattal és elánnal teszik a dolgukat. Lendületes, nagyszerű este sok új felfedezéssel, és az előadást nem csak a választás éjszakáján játsszák. A morálról, vagy annak hiányáról lehet tűnődni később is. Csak nehogy egyszer túl késő legyen.
Infó:
John Gay – Johann Christoph Pepusch: Koldusopera
Együttműködésben a Színház-és Filmművészeti Egyetemmel, a Budapesti Tavaszi Fesztivál hivatalos programjának részeként
Előadja: a Színház- és Filmművészeti Egyetem jövőre végzős zenés szakirányú színművész osztálya
Rendező: Novák Eszter
TRIP Hajó, Szilágyi Dezső tér 2-es móló