A bemelegítés felkészíti a testet és az idegrendszert, a mozdulatokat vezérlő agyat a terhelésre – mondta Bogdán-Molnár Virág jógaoktató a Népszavának. Ideális esetben van általános és sportágspecifikus eleme. Utóbbi az várható edzés gyakorlatait vezeti be, labdarúgás esetén ez például néhány perces passzolgatást vagy rugdosást jelent.
Akkor hatékony a bemelegítés, ha keringésfokozó, nyújtó és erősítő fázisa is van. Jó, ha kocogással kezdünk például futni, de meg is kellene állni, és finom előrehajlításokkal, vádlinyújtással, vagy edzettebbek akár négyütemű fekvőtámaszokkal kellene teljessé tenni a bemelegítés folyamatát.
Illusztráció: pexels.com
A mindössze négy-öt perces művelet amellett, hogy felkészíti, kevesebb energiabefektetéssel nagyobb teljesítményre ösztönzi a testet, ezáltal hatékonyabbá teszi az edzést, ráadásul csökkenti a sérülésveszélyt is – foglalta össze Bogdán-Molnár Virág. A jógaoktató elmondta, gyakorlott sportolók megérzik a hiányát, és azt is, mennyivel jobban esik utána a mozgás.
És, ahogy megírtuk, nem kevesen vannak, akik a megdolgoztatott izmok megnyújtását is hanyagolják, pedig az is hozzájárul az erősebbé, hajlékonyabbá tételükhöz.