Minden évben az emberi jogok világnapja (december 10.) környékén az Amnesty támogatói a világ minden tájáról levelek és üzenetek millióit küldik olyanoknak, akikkel soha nem találkoztak. A Levélíró Maraton az elmúlt évek alatt a világ legnagyobb emberi jogi eseményévé nőtte ki magát, amelynek keretében emberek 2016-ban a világ számos országából csaknem 4,6 millió üzenetet küldtek különféle jogsértések áldozatainak, hogy kifejezzék a támogatásukat és szolidaritásukat, valamint a hatóságoknak írtak, felszólítva őket, hogy engedjék szabadon a jogtalanul bebörtönzött foglyokat, vizsgálják ki a jogsértéseket, és vonják felelősségre az elkövetőket.
Már az esemény ideje alatt emberek szabadulnak ki a börtönből, hatóságok tesznek eleget a követeléseknek, jogsértő törvényeket semmisítenek meg vagy módosítanak. Nem mindig sikerül rögtön elérni a célt. De egy valami biztos: a levelek hatalmas erőt adnak az igazságtalanságok áldozatainak és szeretteiknek.
„A Levélíró Maraton egy kiváló eszköz arra, hogy kiálljunk a jogsértések áldozatai mellett, és erősítsük Magyarországon is a globális szolidaritás eszméjét. A magyarok gyakran nem hiszik el, hogy egy petíció aláírása számít, de a Levélíró Maraton évről-évre bebizonyítja, hogy milyen ereje van, ha emberek milliói fognak össze egy közös ügy érdekében" - mondta Iván Júlia, az Amnesty International Magyarország igazgatója.
- Az érdeklődés rendszerint azokban az országokban a legnagyobb, ahol saját történetek vannak - mondta lapunknak Demeter Áron. Az AI Magyarország médiafelelőse és emberi jogi szakértője szerint annak ellenére, hogy hazai ügy még nem szerepelt az akcióban, a Levélíró Maraton eddigi története során Magyarországról is számos levelet, üzenetet küldtek a különféle jogsértések áldozatainak. A 2014-es kampány során például 8082-en írták alá az AI Magyarország petícióját, és azóta is több ezer üzenet, aláírás érkezik minden évben.
Shackelia Jackson (Jamaica) - Harcol a rendőri büntetlenség ellen
Amikor 2014-ben a bátyját lelőtte egy rendőr, ő gondoskodott róla, hogy független jamaicai nyomozók biztosítsák a bűnügyi helyszínt. A rendőrség éppen rablás miatt üldözött egy „raszta férfit”, a gyanúsított személyleírása pedig épp ráillett Nakieara. Egy kis étteremben akadtak rá, ahol agyonlőtték. Az elmúlt évtizedben nagyjából 2000, általában szegény fiatal férfival végeztek hasonló módon a rendőrök Jamaicában.
Shackelia több tucat olyan családot mozgósított, akiknek szeretteivel hasonló körülmények között végeztek rendőrök. A rendőri válasz nem maradt el: razziákat szerveztek a Shackelia által szervezett közösségnél. Megszégyenítették őt és a családját is.
Tadjadine Mahamat Babouri (Csád) - Életfogytiglant kaphat egy Facebook-poszért
Mahadine, ahogyan mindenki ismeri 2016 szeptemberében feltett néhány videót a Facebookra, amelyekben a csádi kormányt és kormány közeli embereket vádolt meg korrupcióval és hűtlen kezeléssel. Nem sokkal később elfogták valószínűleg a titkosszolgálat emberei. Elmondása szerint börtönről-börtönre hurcolták, megverték, áramot vezettek bele és hetekre láncra verték. Felesége és gyermekei semmit sem tudtak róla, maguknak kellett kinyomozniuk, mi történt a férfival. Életfogytiglani szabadságvesztésre ítélhetik, az egyik vádpont ellene a nemzetbiztonság veszélyeztetése. Mahadine fogvatartása alatt tuberkolózist kapott, ezért sürgős orvosi ellátásra van szüksége.
Sakris Kupila (Finnország) - Harcol, hogy önmaga lehessen
Sakris Kupila sosem érezte magát nőnek. Ennek ellenére a 21 éves orvostanhallgatót naponta alázzák meg, mert a hivatalos dokumentumai szerint még mindig nő. Sarkis tinédzserként jött rá, hogy a születésekor megállapított neme nem azonos a valódi nemével. Új, jellemzően férfiaknak adott nevet választott magának, azonban a finn törvények nem teszik lehetővé, hogy az emberek biológiai nemüktől eltérő nevet viseljenek. Sakrist „mentális betegséggel” kellett ahhoz diagnosztizálni, hogy megtarthassa az új nevét. Ahhoz azonban, hogy Finnországban nemcsak mentális betegnek kell hogy nyilvánítsák, hanem még egy sterilizáló műtéten is át kell esnie. Sakris számára a döntés egyértelmű. Ellenzi ezt a megalázó eljárást, és a törvény megváltoztatását követeli.
Taner Kilic, Idil Eser (Törökország) - Üldözött jogvédők
11 ember, aki annak szentelte az életét, hogy megvédi az újságírók, aktivisták és a török kormány más kritikusainak az emberi jogait. Most ők vannak veszélyben. Köztük van az Amnesty International török elnöke, Taner Kilic és igazgatója, Idil Eser. Mindannyiukat terrorizmussal összefüggő bűncselekményekkel vádolják, ami egy abszurd kísérlet arra, hogy elhallgattassák őket.
Farid al-Atrash és Issa Amro (Izrael/Megszállt Palesztin Területek) - Eljárás, mert háborús bűncselekmények ellen tiltakoztak
Farid Mindketten ellenzik az izraeli telepek létezését, és véget akarnak vetni az 50 éve Izrael által elfoglalt Palesztin területeken zajló háborús bűncselekménynek. A megszállt területek jelentős részét megközelíthetetlenné tette Izrael a palesztinok számára, megsértve ezzel a szabad mozgáshoz való jogukat. Ezek a korlátozások azonban az izraeli telepesekre nem vonatkoznak, ők teljes szabadságot élveznek a megszállt területek egészén. Issa arra bíztatja a palesztin fiatalokat, hogy találják meg az erőszakmentes tiltakozás módját az izraeli megszállással és diszkriminatív törvényekkel szemben. Issát nem egyszer tartóztatták már le ezért, fogvatartása alatt pedig megverték, bekötötték a szemét és vallatták is. Hasonló zaklatásnak van kitéve az ügyvéd Farid is, aki az izraeli és a palesztin hatóságok által elkövetett visszaéléseket tár a nyilvánosság elé. Issának és Faridnak nevetséges vádakkal kell szembenézniük, amelyeket egyértelműen arra találtak ki, hogy akadályozzák őket az emberi jogi munkájukban.