turizmus;kanapéturizmus;Könnyid László;barter hét;

- Barter Hét - Csapjavításért szállás

Olasz kezdeményezésre jött létre a La Settimana del Baratto, azaz a Barter Hét, aminek a lényege az, hogy a tulajdonosok nem pénzt, hanem szolgáltatást kérnek.

A "kanapéturizmus" mellé egy újabb ingyenes szálláslehetőség bukkant fel a világhálón. La Settimana del Baratto - így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszálláson ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni – írja a Condé Nast Traveler. Ez nem az étkezés utáni elmosogatást vagy a beágyazást kell érteni, hanem speciális szolgáltatásokat, amiket megtaníthatunk a szállásadónak. Ha kiválasztottuk a listából a számunkra legkedvesebb vendégházat, kapcsolatba léphetünk a tulajdonosokkal, hogy megbeszéljük, mit kínálunk cserébe. Ez lehet vízvezeték-szereléstől kezdve táncórákon át a ritka DVD-kollekcióig bármi. De választhatunk a szállásadó kívánságlistájáról is.

- Ezek az ingyenes szerveződések - szemben a fizetős Arbnb-kel - nem versenytársai a szállodaiparnak - nyilatkozta lapunknak Könnyid László. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy vélte, generációs szálláslehetőségről van szó, elsősorban fiatalok élnek ezekkel. Hosszú távon azonban mindenképpen foglalkozni kell azzal, hogy a közösségi szálláshely-szolgáltatások milyen irányba indulnak el. A "kanapéturizmus", vagy akár a barterszállás viszonylag szűk kört érint, ellentétben a közösségi megosztáson alapuló üzletszerű lakáskiadással. Előbbit főleg olyanok veszik igénybe, akik nem ragaszkodnak a szállodai szolgáltatásokhoz és lazább környezetre vágynak. Az ingyenes szállásformációk inkább az ifjúsági szállásoknak, a hostelseknek jelenthetnek konkurenciát. Ennek a formának is van létjogosultsága, de megfelelő szabályozási környezetre lenne szükség - vélte Könnyid László. Ezt egyre több nagyvárosban, Rómában, Barcelonában, Bécsben felismerték már.

Ezzel szemben a közösségi megosztáson alapuló üzletszerű lakáskiadás, az airbnb nemcsak a helyi albérletpiacot befolyásolja, ahol leginkább felfelé nyomja a bérleti díjakat, hanem a szállodaiparnak is jelenthet konkurenciát. Ugyan érvényben van néhány előírás, adóznak is az ilyen szolgáltatást szervező cégek, illetve a lakáskiadók, de semmilyen korlátozás nincs. A hálózat eredetileg arra épült, hogy ha valaki többlet jövedelemre akart szert tenni, és volt egy kiadható szobája, fogadott vendéget. Mára viszont egész épülettömböket vásároltak fel befektetők, és a lakásokat kiadják a közösségi megosztás rendszerében. Előbb utóbb azonban szabályozni kellene, hogy hány lakást, hány szobát, hány napra lehet kiadni.

Kanapéturizmus
A ,,kanapéturizmus" csaknem 200 országban elérhető, és a barterszálláshoz hasonlóan sok olyan embernek, főleg a kis pénzűeknek teszi lehetővé az utazást, akik másként nem ismerhetnének meg új országokat, kultúrákat, embereket. Igaz, azért érdemes az ingyenes lehetőséget kínálók háza táján is a lehetőségekhez képest körülnézni, például a véleményeket, tapasztalatokat elolvasni a világhálón arról, akinél meg kíván szállni valaki. A "kanapé" szállás lényege, hogy aki felajánlja, hogy szívesen és főleg ingyen fogadja a hozzá érkező külföldit a lakásán, ott szállást ad neki, az szintén igénybe veheti a hálózatban regisztrált partner vendégszeretetét.

Az összes ismert fertőzött beteg megkaphatja a teljes gyógyulást jelentő kezelést – értesült a Népszava. A készítmény eddig is rendelkezésre állt, csak pénz nem volt rá.