Mintegy öt órás politikai vitanap zajlott le tagnap az LMP és a Jobbik javaslatára az Országgyűlésben a devizahitelezésről és a bajba jutottak megsegítéséről, a kormányok felelősségéről.
Völlner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a kormány képviseletében kiemelte, a forintosítás kockázatok nélkül történt meg, amely a jövőre nézve biztosítja, hogy ne kerülhessen sor a törlesztőrészletek váratlan emelkedésére. Széll Bernadett az LMP vezérszónoka arról is beszélt, hogy amennyiben jól oldották volna meg a devizahiteles problémát, nem lenne szükség a mostani ülésre. Z. Kárpát Dániel a kormányok felelősségét hangsúlyozta és a devizahitelek forintosításán és bírósági pereken "politikai erőszaktevés" nyomait vélte felfedezni.
Az MSZP nem volt az indítványozók között. Ennek okáról Tóth Bertalan frakcióvezető a Népszavának azt mondta, hogy nem látják értelmét annak, hogy ismét csak elhangozzanak azok az ellenzéki érvek, amire nem érkezik konstruktív kormányzati válasz. Ehelyett a szocialista képviselők és képviselőjelöltek ezen a héten országszerte 106 helyen tartanak fogadóórát a devizahiteladósoknak és a brókercégek károsultjainak, erről előzetesen konzultáltak az érdekvédelmi szervezeteikkel is - erről Szakács László, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese beszélt a jegybank előtt tartott tegnapi sajtótájékoztatóján. Itt szakszerű segítséget is nyújtanak a szükséges perek indításához, ahogy a csődbe ment, a Buda-Cash-csoporthoz tartozó DBR Bank 100 károsultja esetében ez meg is történt.
Az ellenzéki politikus emlékeztetett rá, hogy a pénzügyi felügyelet mulasztott akkor, amikor nem végezte el a feladatát, nem megfelelően ellenőrizte a brókercégeket. Emlékezetes - idézte fel a történteket Szakács László, hogy "2014 decemberétől 2015 januárjáig a pénzügyi felügyelet kinn ült például a Quaestornál, nem tudjuk, hogy milyen megállapításokat tett. Egy biztos, egy hónappal később összedőlt egy 220 milliárdos cég, 32 ezer károsultat hagyott maga után” – mondta el Szakács László.
A Fővárosi Törvényszék hétfőn elutasította annak a Quaestor-károsultnak a keresetét, aki a Magyar Nemzeti Bankot próbálta perbe fogni. A felperes álláspontja szerint a jegybank nem látta el megfelelően pénzpiaci felügyeleti hatáskörét, és nem tett meg mindent a befektetési vállalat összeomlásához vezető helyzet megelőzésért. A bíróság szerint a jegybank nem perelhető.
A szocialisták törvénytervezetet nyújtottak be a devizahiteladósok terheinek csökkentése ügyében is. Azt javasolják, hogy az adósok élhessenek az úgynevezett elsétálási joggal, vagyis ha az adós a jelzáloggal terhelt ingatlanának értéke kisebb, mint a már törlesztett összeg, akkor a további befizetéseket beszüntethesse. (Ilyen javaslata az LMP-nek is volt.) Indítványozzák továbbá, hogy a törlesztést a szerződéskötési árfolyamon és kamattal számolják el. Célszerűnek tartanák, az MNB-nél a devizahitelesekkel való elszámoláskor keletkezett 136 milliárd forintos nyereséget az ügyfelek tartozásának enyhítésére használják fel.