baloldal;lemondás;Botka László;

- Élet Botka után - Felmérés, némi meglepetéssel

Miután már szinte nyakunkon a 2018-as választás, azt gondolhattuk volna, hogy a jelenleg még legnagyobb balodali, ellenzéki párt alighogy felfuttatott miniszterelnök-jelöltjének lemondása jelentős csapást mér a kormányváltást remélő választópolgárok várakozásaira. A Publicus Intézet - a Vasárnapi Hírek megbízásból készült - friss kutatása szerint nem egészen így történt, izgalmas elemzésekre készülhetünk a miérteket illetően.  A megkérdezettek közel fele szerint ugyanis érdemben nem befolyásolja a baloldal győzelmi esélyeit Botka László visszalépése. 

A kutatás október 4 és 5 között, 792 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvéleménykutatásban vizsgálta a magyar választókorúak véleményeit Botka László visszalépését követő politikai helyzetről. A megkérdezettek majd' fele szerint érdemben nem befolyásolja a baloldal győzelmi esélyeit Botka László visszalépése. A válaszadók kétharmada szerint a visszalépés a zűrzavart mutatja, viszont közel kétharmad szerint a távozás érdemben nem befolyásolja az erőviszonyokat.

 

A megkérdezettek majdnem fele szerint új jelölttel, valamint kemény munkával van esély a Fidesz leváltására, és a baloldali szavazók négyötöde, a kormányváltást akarók kétharmada így gondolja. A válaszadók fele tarja valószínűnek, hogy egy baloldali együttműködésre szavazzon 2018-ban, köztük a Jobbik szavazók többsége is. A megkérdezettek több mint fele akar kormányváltást, és negyede örülne ha nem lenne változás.

Az elmúlt két hétben a Fidesz támogatottsága nem változott, 25 százalék. Az MSZP tábora két százalékpontot csökkenve 10 százalék, míg a Jobbik tábora változatlan és 11 százalék. Az LMP két százalékpontot növekedve 5 százalék, a Momentum egy százalékpontot csökkent, így 1 százalék. A DK és Kétfarkú tábora változatlan, 4 illetve 1 százalék, míg az Együtt, a Párbeszéd, és az MLP támogatottsága nem érte el az egy százalékot.