könyv;irodalom;költészet;Babits Mihály;Téglás János;

- Babits Mihály szállásmestere

Téglás János megszeretteti a költőt, aki utolsó időszakában némaságra kárhoztatva írásban is erkölcsi mértéket adott.

Babits Mihály utóélete valamiképp a kor politikai életének is függvénye. Az Újhold című folyóirat köre mesterének tekintette, a bevezető tanulmányban Lengyel Balázs hitet tett mellette, alkalmat adva Lukács Györgynek, hogy elverje a port a költőn és a fiatalokon, majd elhallgattatása évei következtek, Kosztolányival egyetemben a Horthy-korszak gyanús képviselőjeként számoltak vele. Csak Pándi Pál óvatos tanulmánya nyomán kezdődött óvatos értékelése, mígnem napjainkban a magyar líra és gondolkodástörténet nagyjai közé soroljuk.

Értékelésében meghatározó szerepet játszott a most nyolcvanéves Téglás János, aki annak a tisztviselőtelepi iskolának volt a tanára, amelyben a költő is tanított. Téglás szorgalmazására indult el az a minikönyvekből álló sorozat, amely művészi remeklés, a nyomdaipari tanulók tudását dicséri, és fontos adalékokkal egészíti ki a költőről való ismereteinket. A kezdeményező fontos könyveivel járult hozzá a Babits-kutatáshoz: kiemelkedő a sokat vitatott Baumgarten Alapítványban végzett tevékenységének feltárása s az életrajz számos epizódjának megvilágítása. Elmondhatjuk: Téglás János Babits egyik első és elkötelezett szállásmestereként is működött, kivételes érzékkel szerettette meg ifjú tanítványaival a huszadik századi hazai irodalom egyik vezéralakját.

Most megjelent karcsú kötetének címe: Néma interjúk Babits Mihállyal a költő tragikus éveit idézi, amikor betegsége miatt orvosai tilalmára nem beszélhetett, hanem írásban kommunikált környezetével. Aki járt már Esztergom-Előhegyen lévő nyaralójában, és megszemlélte a ház vakolatába vésett neveket, halvány fogalmat alkothat tekintélyéről, szerepéről. Némaságra kárhoztatva is irányított, erkölcsi mértéket adott, olyan szellemi hagyatékot teremtve, amely mit sem veszített időszerűségéből. Sokszor írt az egységes magyarságról, s iszonyú szenvedései sem akadályozták abban, hogy a „hűtlen szavak” helyett jelenlétével és írásban rögzített gondolataival a szépre, igazra és jóra vezető úton haladjon, s arra vezesse a szellem embereit is.

Szívszorító és felemelő könyv. Egy csont és bőr ember a végső számadásra készülve arra kényszerít bennünket, vessünk számot mi is magunkkal, s próbáljunk úgy élni, ahogy az „égi és ninivei hatalmak” megszabják. A könyv méltó Téglás Jánoshoz és közvetve Babitshoz. Haldoklásának leírása először döbbenetesnek hat, utóbb azonban felemelő érzést is kelt, ahogy alázatosan, gyengülő lélegzettel engedelmeskedik a hívásnak. Köszönet Téglás Jánosnak, kinek működése méltó kedves költőjéhez. Sok-sok éve azzal köszöntöttem egy kis Babits-válogatását, hogy a költő követésére serkenti lelkes fiatal munkatársait. Azóta Babits Mihály helyére került, százada nagyjai közé. Ebben Téglás János tevékenységének is szerepe van.

Infó:

Téglás János: Néma interjúk Babits Mihállyal

Hungarovox Kiadó

Katonai tiszteletadás mellett felvonták Magyarország nemzeti lobogóját, majd a honvédtisztjelöltek tették le esküjüket az augusztus 20-i állami ünnepen a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!