koncert;falunap;Szamossályi;Boney M;

FOTÓ: GETTY IMAGES

- Boney M a falunapon

A hetvenes évek sztárzenekarában ma már csak egy eredeti tag lép fel, mégis élénk az érdeklődés a 800 fős falu kezdeményezése iránt.

Egy nyolcszáz fős szabolcsi falu vezetője a testülettel karöltve úgy döntött, hogy a hagyományos falunapot idén egy volt, de a magyar lakosság jelentős hányada számára még ma is világsztár fellépésével teszi emlékezetessé. A hetvenes években világsikerű Boney M. július 15-én lép fel Szamossályiban, azon napon, amikor több milliárdot költ az ország a vizes VB nyitó gálájára.

Bíróné Dr. Dienes Csilla negyedszer polgármestere a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti részén, a szatmári síkságon elhelyezkedő Szamossályinak. Az igazgatásszervező-jogász polgármesternek rendezvényszervezési tapasztalata nincs, de – ahogy ő fogalmaz – merész típus. „Májusban a romániai Szatmárnémetiben, a Szatmári Megyei Napokon láttam fiatalkorom kedvenc zenekarát fellépni. És bár ez a Boney M már nem az a Boney M, amely akkor volt, a táncos lábú Bobby Farrel már nem él, a többiek is kicserélődtek, az eredeti zenekarból egyedül Sheyla Bonnick koncertezik még, a számaik ugyanazok, és éppoly fantasztikusan adják elő slágereiket, a Raszputyint, vagy a Daddy Cool-t, mint a hetvenes években, amikor még csak lemezről hallgathattam őket és táncoltam zenéjükre. Felvetettem az ötletet, a testület jóváhagyta és felvettem a kapcsolatot a szervezőkkel” - meséli a kezdetet a Népszavának a polgármester.

„Minden évben rendezünk falunapot, tavaly a Neoton Família játszott, ám nemzetközi fellépővel először van dolgunk. Az engedélyezéssel, a különleges igényekkel csak a szervezés közben szembesültünk, a hangosítás, a színpadtechnika, a LED-fal és a konfettifal Nyíregyházáról érkezik, mert ha már neves vendéget hívunk, megfelelő körülményeket kell biztosítanunk. Legalább megtanulom a koncertszervezést is, abból sosem lehet baj.” - árul el részleteket Bíróné Dr. Dienes Csilla.

Csillogás a diszkókban
A Boney M. az 1970-es évek egyik legsikeresebb, Frank Farian zenei producer által kitalált popegyüttese volt. A diszkózene háttérbe szorulása az 1980-as évek első felében a Boney M.-et is érzékenyen érintette, ám az együttes ebben az évtizedben is többször szerepelt a sikerlistákon. Többször koncerteztek Magyarországon is, tavaly például Monokon. Az együttest fénykorában az egyik legismertebb felvételével, a Rivers of Babylon-nal kapcsolatban plágiummal vádolták meg, de végül sikerült az ügyet peren kívüli megegyezéssel lezárni.

Szamossályi lakossága 800 fő, közülük 180 a 18 év alatti. De nem elsősorban nekik szól majd a Boney M, inkább a negyvenes-ötvenes korosztályt várják. A falunapon általában kétezren szoktak részt venni, most négyezer embert várnak a környékről, ám még a Dunántúlról is érdeklődtek a koncert iránt. „A falu lakossága nem lepődött meg a sztárfellépő meghívásán, inkább a fővárosiak csodálkoznak kissé.” A szegény régióban lévő szegény település költségvetésébe nagyjából egymillió forint iparűzési adó folyik be évente, az eddigi rendezvényeik nem voltak mínuszosak.

„Kicsit hazárdírozunk, de jó eséllyel nullszaldós lehet az 1200 Ft-os helyszíni belépőárral zajló koncert. Nem találkoztam ellenérzésekkel, senki nem szólalt fel amiatt, hogy ne ilyen „luxus” célokra költsünk. A cél nem a profit, hanem az, hogy a falu és a térség lakóinak művészeti élményt nyújtsunk, a szórakozás iránti igényüket helyben elégítsük ki, és legalább egy évben egyszer enyhítsük a nagy városoktól való nagy távolság miatt kialakult kulturális elzártságot. És persze az is, hogy megismerjék a falu nevét, és esetleg olyankor is eljöjjenek hozzánk, amikor nem zajlik falunap.” - hangoztatja Bíróné Dr. Dienes Csilla polgármester.

Túlbuzgók tiltása
A Boney-M Rasputin című slágere a hírhedt orosz szerzetesről, minden oroszok cárja, II. Miklós cár tanácsadójáról, Raszputyinról szólt. A Magyar Rádióban letiltották a dalt, állítólag azért, mert sértette szovjet barátaink érzékenységét. Később kiderült, hogy túlbuzgó magyar illetékesek döntöttek, hiszen – a nyugati együttesek közül elsőként – a Boney M. 1978-ban fellépett a Szovjetunióban, és műsorukban a kifogásolt dal is szerepelt, amellyel kirobbanó sikert arattak.

Hatályon kívül helyezte a Munkácsy Mihály Golgota című festményének védetté nyilvánításáról szóló per jogerős ítéletét a Kúria, amely döntésében az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására kötelezte.