"Az egyetlen állami tulajdonú kéményseprő vállalkozás a Békés Megyei Tüzeléstechnikai Kft. (1949-2017) a rezsicsökkentés során szerzett sérüléseiből nem épült fel és a napokban beszüntette a tevékenységét.” - ezzel a Facebook-bejegyzéssel búcsúzott Vámos Csaba a vállalattól. A Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) elnöke a Népszavának elmondta, teljesen abszurdnak tartja, hogy a kormányzat egy állami céget is csődbe juttatott az úgynevezett rezsicsökkentésével.
Nem képzelhető el, hogy a jövőben egy olyan kormányzatra bízzuk a közvagyont, amely azzal nem tudott gondos gazda módjára gazdálkodni és még a saját vállalatát is tönkretette. Jövőre nemigen lesz olyan kéményseprő, aki ennek a kormányzatnak bizalmat szavazna, szerencsét pedig végképp nem kíván majd neki – jegyezte meg lapunknak a szakszervezet elnöke. Információi szerint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) már a megszűnés előtt megkezdte az állásukat vesztő szakemberek toborzását.
Egy részük nyilván átkerül a katasztrófavédelemhez, hiszen sokaknak van hitele és havonta érkeznek a számlák, de lesznek akik elveszítik a megélhetésüket – figyelmeztetett Vámos Csaba. A fővárosi kéményseprők még nem tartoznak az OKF-hez és közülük sokan már borítékolták a felmondásukat arra az esetre, ha Budapestet is bekebelezné az állami gigaszervezet.
Jövőre több magyar kéményseprő is egy-egy hét tanulmányútra megy Németországba, illetve Lengyelországba, mert a KOSZ jó kapcsolatokat épített ki ezen országok az érdekvédelmi szervezeteivel. Több kolléga is jelezte, hogy ha megfelelő körülményeket talál, nekifekszik a nyelvtanulásnak és akár Nyugatnak, akár Észak-Keletnek veszi az irányt, mert Magyarországon ellehetetlenítették a munkáját – mondta a Vámos.
A szakember szerint ma már Lengyelországban is sokkal jobbak a lehetőségek mint itthon. Bár Orbán Viktor magyar miniszterelnök igyekszik jó barátságot ápolni a lengyel kormányfővel, a lengyelek mégis egészen más szakpolitikát folytatnak. Nem „ingyenes” a kéményseprés – Magyarországon sem az, mert más formában kifizetik a polgárok -, és konszolidáltak az árak. Míg tavaly óta Magyarországon a gázkéményeket évente csak egyszer ellenőrzik, Lengyelországban kétszer vizsgálják meg a kéményseprők a fűtési rendszereket. A fatüzelésű háztartásokat itthon évente szintén egyszer, a lengyeleknél négyszer látogatják meg a szakemberek.
A KOSZ elnöke megemlítette, hogy ő és ellenzéki politikusok is tettek feljelentést amiatt, hogy az OKF állományába tartozó kéményseprők, nyilván felsőbb utasításra, piaci szolgáltatóknál is kénytelenek feladatokat vállalni - munkaidőben, adófizetői pénzen vásárolt állami tulajdonú eszközökkel, felszerelésekkel. Vámos Csaba a Népszavának elmondta, a feljelentését válaszra sem méltatta a hatóság. Az egyik ellenzéki politikus feljelentésére pedig a Pest megyei Rendőr-főkapitányság azt válaszolta, hogy „milyen módon, kitől szerzett képviselő úr tudomást a feljelentett cselekményről, áll-e rendelkezésére egyéb adat, számla, van-e tudomása arról, hogy a feljelentésben szereplő két megyén kívül esetleg más megyében is hasonló módon jártak el kéményseprő tevékenység folytatása során illetve mire alapozza a feljelentésben megnevezett bűncselekmények elkövetését”.
Éppen csak azt nem írták a képviselőnek, hogy nyomozza ki ő az ügyet – tette hozzá a szakszervezet elnöke, aki a kéményseprő ágazat államosításával a korrupció terjedésétől is tart.