A szicíliai Taorminában pénteken kezdődött, kétnapos csúcson a terrorizmus elleni fellépés állt a középpontban, noha Olaszország az európai menekültválság kezelésére helyezett volna nagyobb hangsúlyt. Első alkalommal vett részt G7-csúcson Donald Trump, de az amerikai elnökön kívül újonc Theresa May brit kormányfő, Emmanuel Macron francia elnök, s Paolo Gentiloni olasz kormányfő is. Justin Trudeau kanadai miniszterelnöknek ez a második G7-es tanácskozása. Angela Merkel német kancellár tizenkétszer, Abe Sinzo japán kormányfő hatszor tárgyalt hetes körben. Fel sem merült, hogy visszatérjenek a G8-as formulához. Oroszországot a Krím annektálása óta nem hívják meg a legfejlettebb gazdasági hatalmak találkozójára. Az Európai Uniót Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, illetve Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke képviselte a 43. G7-tanácskozáson.
A rendkívüli biztonsági intézkedések közepette tartott tanácskozás megnyitó ünnepségét a felújított ókori görög színházban tartották, Paolo Gentiloni üdvözölte a vendégeket s ott készült el a családi fotó is, s megtekintették az olasz légierő átrepülését. Az állam- és kormányfők gyalog sétáltak át Taormina utcáin a San Domenico szállodáig, egyedül Trump ment golfautóval - írta olasz sajtójelentések alapján az MTI. Este Sergio Mattarella olasz köztársasági elnök adott díszvacsorát.
May mielőbb kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodást kötne
A betanuló Trump-csapat megnehezítette az olasz házigazdák dolgát, a többi résztvevővel ellentétben nem hozták a római vezetés tudomására, hogy Trump miről is fog beszélni, s hogyan foglal állást egyebek mellett a párizsi klímamegállapodás kérdésében. Emiatt kétféle szövegváltozaton dolgoztak a szervezők. Az informális találkozón próbálták meggyőzni Trumpot, hogy ne vonuljon ki a 2015-ös klímaegyezményből. A Foreign Policy hetilap úgy értesült, Washington torpedózta meg Olaszország szándékát, hogy az Európába érkezett menekültek elhelyezését állítsák a csúcs középpontjába.
Trudeau Macronnal megerősítette a kanadai-francia barátságot
A tanácskozás első napján a résztvevők közös nyilatkozatban fejezték ki szolidaritásukat Nagy-Britanniával, a terrorizmus elleni összefogás megerősítését ígérve. Donald Trump a csúcs margóján a brit kormányfővel is külön tanácskozást folytatott, egyebek mellett a manchesteri merénylettel kapcsolatos amerikai kiszivárogtatás miatt kialakult feszültségről. Miután az amerikai elnök ígéretet tett rá, hogy véget vet a kiszivárogtatásoknak, brit részről mégsem állítják le a hírszerzési információcserét. Theresa May, aki az otthoni válság miatt csak egy napig maradt, ígéretet kapott Trumptól, hogy a Brexit után mielőbb kétoldalú kereskedelmi megállapodást kötnek. May Emmanuel Macron francia elnökkel "nagyon jó, produktív" megbeszélést folytatott, mondta sajtóértekezletén. A brit kormányfő hangsúlyozta, az internetes cégekkel is tárgyalnak a terrorista propaganda elleni fellépésről.